ظریف تلاش‌های دولت بایدن برای مذاکره را«از عجائب روزگار» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، تلاش دولت بایدن برای بازگشت به مذاکره با ایران را «از عجائب روزگار» توصیف کرد.

در توئیت روز سه‌شنبه 30 مارس 2021 وزیر خارجه ایران به یکی از توئیت‌های قدیمی بایدن اشاره شده و آمده: «متاسفانه، از عجائب روزگار است که وزارت امور خارجه اکنون از ایران می خواهد به همان توافقی عمل کند که دولت ترامپ آن را کنار گذاشت.»

ظریف در ادامه توئیتش نوشت: «مدیر شما در حالی که می خواست از تحریم‌های غیرقانونی خود به عنوان «اهرم فشار» استفاده کند ، گام‌های ترامپ را دنبال می کند.»

در پایان توئیت ظریف به زبانی طعنه آمیز خطاب به دولت پیشین آمریکا آمده است: «عادات زشت به سختی از میان می‌روند و اینک زمان از میان بردن این یکی فرارسیده است.»

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا
جو بایدن رییس جمهوری آمریکا

این در حالی است که وبگاه «پولیتیکو» روز دوشنبه 29 مارس، به نقل از دو منبع آگاه در واشینگتن، نوشته بود که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای شکستن بن‌بست مذاکرات هسته‌ای، پیشنهاد جدیدی به منظور آغاز گفت وگو با ایران ارائه می کنند. این پیشنهاد که شامل کاهش‌ برخی تحریم‌ها برای ایران است، همزمان با آغاز انتخابات ایران ارائه می‌شود.

به نوشته «پولیتیکو» در حال حاضر، تیم بایدن فقط تلاش می‌کند تا طرف ایرانی را به پای میز مذاکره بکشاند.

بایدن و دستیاران ارشد وی گفته‌اند ایالات متحده تحریم‌های خود را لغو نمی‌کند مگر اینکه ایران به توافق هسته‌ای سال 2015 عمل کند. دولت آمریكا همچنین گفته است كه می‌خواهد بر اساس توافق‌نامه اصلی‌، توافق‌نامه «طولانی‌تر و جدی‌تر» تنظیم كند كه می‌تواند موضوعات خارج از برنامه هسته‌ای ایران را پوشش دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، اخیرا در این باره گفت: «توپ واقعا در زمین آنها (ایران) است تا ببینیم آیا آنها می‌خواهند راهی برای دیپلماسی و بازگشت به برجام بردارند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید