تجمع اعتراضی در تهران علیه امضاء قرارداد ایران و چین

آغاز اعتراضات مردمی به قرارداد 25 ساله تهران-پکن: ایران فروشی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عصر دوشنبه 29 مارس 2021 گروهی از مردم تهران با حضور در مقابل مجلس ایران به این قرارداد اعتراض کرده و شعار سر دادند «ایران فروشی نیست». این تجمع در پی امضاء قرارداد همکاری 25 ساله میان ایران و چین و با توجه به محرمانه ماندن مفاد این قرارداد صورت گرفت؛ قراردادی نگرانی‌های مردمی درباره آن به بالاترین سطح ممکن رسیده است.

در ویدئوهای متعددی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، ده‌ها نفر از شهروندان دیده می‌شوند که خواهان انتشار محتوای قراردادی شدند که بسیاری از فعالان سیاسی آن را «قرارداد ترکمنچای» خوانده‌اند.

در شبکه‌های اجتماعی هم فراخوان‌های متعددی برای اعتراض به این قرارداد منتشر شده و اعتراضات تهران به عنوان نقطه آغاز این حرکت مردمی توصیف شد.

سند برنامه همکاری جامع ایران و جمهوری خلق چین موسوم به برنامه 25 ساله روز شنبه در تهران به امضای محمدجواد ظریف و «وانگ یی» وزرای خارجه دو کشور رسید.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه 28 مارس، در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که نظر او را درباره قرارداد 25 ساله ایران و چین جویا شده بود، گفت: «من از سال‌ها پیش در مورد همکاری رو به رشد ایران و چین نگرانی دارم.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، به اظهار نگرانی جو بایدن، از امضای توافق 25 سال ایران و چین واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت: «امضای سند نقشه راه همکاری راهبردی ایران و چین بخشی از سیاست مقاومت فعال است.» درباره سند همکاری 25 ساله اطلاعات رسمی منتشر نشده است اما منتقدان داخلی و مخالفان جمهوری اسلامی با نامیدن آن به «عهدنامه ترکمنچای جدید» که طی آن بخش‌هایی از خاک ایران قاجاری در قفقاز به روسیه تزاری واگذار شد، به شدت از آن انتقاد کرده‌اند.

در شهریور 98، نشریه «پترولیوم اکونومیسیت» چاپ لندن درباره این سند نوشت که «قرار است چین 280 میلیارد دلار در صنایع نفت و گاز و 120میلیارد دلار در صنعت حمل و نقل ایران سرمایه‌گذاری کند.» به نوشته این نشریه، سرمایه‌گذاری چینی‌ها همراه با تخفیف در خرید نفت ایران بوده و همچنین تهران در اجرای طرح‌های توسعه به چین اولویت خواهد داد.

افزون بر آن، این سند امکان حضور پنج هزار نیروی امنیتی چین در خاک ایران را نیز فراهم خواهد کرد.

بر اساس گزارش مذکور، چین در خرید نفت، گاز و محصولات پتروشیمی از تخفیفی تا 32 درصد برخوردار می‌شود و دو سال حق دیرکرد در پرداخت را خواهد داشت

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید