آزادی چهار عضو خانواده عرب اهوازی متهم به هواپیماربایی پس از 20 سال زندان

هواپیما ربایی که سوژه یکی از معروف‌ترین فیلم‌های سینمایی تاریخ ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چهار زندانی عرب که به اتهام هواپیماربایی به زندان افکنده شده بودند، پس از دو دهه حبس آزاد شدند؛ هواپیما ر‌بایی که سوژه یکی از معروف‌ترین فیلم‌های سینمایی تاریخ ایران شد.

خالد حردانی، رسول حردانی، فرهنگ پورمنصوری و شهرام پورمنصوری، به اتهام هواپیماربایی در سال 79 ابتدا به اعدام و در نهایت به حبس‌های 20 تا 22 سال زندان محکوم شدند. این افراد در آذرماه 1379 سعی کردند هواپیمای پرواز اهواز - بندرعباس را در میانه راه بربایند و به دبی ببرند اما موفق نشدند.

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان نامدار سینمای ایران فیلم «ارتفاع پست» را براساس تلاش این خانواده برای ربودن هواپیما ساخت. این هواپیماربایی یکی از آخرین موارد رسمی ثبت شده در ایران است است که در 13 نوامبر سال 2000 رخ داد و در آن یک فروند Yakovlev 40K متعلق شرکت ایران ایر در مسیر اهواز به بندر عباس ربوده شد ولی ساعاتی بعد در بندرعباس به زمین نشست و هواپیماربایان که بعدها مشخص شد انگیزه سیاسی نداشتند، دستگیر و زندانی شدند.

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان نامدار سینمای ایران
ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان نامدار سینمای ایران

سپاه حفاظت هواپیمایی ایران روز جمعه سوم مارس 2021 هم با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد یک عملیات هواپیماربایی که در آن قرار بود یک فروند فوکر 100 در مسیر اهواز به مشهد ربوده شود را شناسایی و ناکام کرده است.

در بیانیه‌ای که خبرگزاری «مهر» از سپاه حفاظت هواپیمایی ایران نقل کرده، آمده: «توطئه ربایش یک فروند هواپیما فوکر 100 متعلق به شرکت هواپیمایی ایران ایر که پنج شنبه شب با پرواز شماره 334 ساعت 22 و 10 دقیقه با تأخیر از فرودگاه اهواز به سمت مشهد مقدس به پرواز در آمده بود، با هوشیاری پاسداران یگان امنیت پرواز سپاه و با فرود اضطراری هواپیما در فرودگاه اصفهان و دستگیری عامل آن خنثی گردید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید