سرنوشت پول‌های بلوکه شده ایران و کشتی كره‌ای در هاله‌ای از ابهام

کره جنوبی در تلاش حل مشکل کشتی به گروگان گرفته شده از سوی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و کشتی توقیف‌شده کره‌ای توسط سپاه پاسداران ایران در تنگه هرمز مجددا به موضوع رسانه‌ها تبدیل شده‌اند.

کره جنوبی در تلاش است تا راه‌هایی برای آزادسازی بخشی از اموال مسدود شده ایران با هدف حل مشکل کشتی به گروگان گرفته شده خود پیدا کند.

این در حالی است که تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا می‌کوشند اطلاعات بیشتری در رابطه با ارتباط دو موضوع مذکور بیابند.

به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط» نمایندگان آمریکایی در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، از او خواستند درباره نقش ایالات متحده در رابطه با مذاکرات جاری میان کره جنوبی و ایران توضیح دهد.

این نمایندگان در نامه خود اشاره کردند که دولت جو بایدن از برخی روزنه‌ها برای ارتباط با نظام ایران سو استفاده می‌کند.

پرداخت باج

نمایندگان از وزیر خارجه آمریکا پرسیدند: «ما به طور صریح می‌پرسیم که نقش آمریکا در پرداخت باج از سوی کره جنوبی به ایران چیست؟»

قانونگذاران آمریکایی هشدار دادند که «اگر دولت بایدن در پرداخت پول به ایران نقشی داشته است باید کنگره و مردم آمریکا را در جریان بگذارد.»

این نمایندگان همچنین از سخنان بلینکن درباره فعالیت‌های تروریستی نظام ایران و عدم همکاری آمریکا با کره جنوبی در رابطه با آزادسازی یک میلیارد دلار استقبال کردند.

با این وجود آنها سخنان بلینکن را ناکافی دانسته و از او خواستند در مورد هر گونه برنامه‌ای در رابطه با آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره جهت خرید کالاهای بشردوستانه از طریق «کانال مالی سوئیس» توضیحات کافی ارائه دهد.

گفتنی است که این نامه به امضای نمایندگان جمهوری‌خواهی چون جیم پانکس، برایان استیل و گریک ستوپ رسیده است.

ظریف و موافقت واشینگتن

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در ابتدای ماه جاری میلادی گفته بود که سئول نتوانسته موافقت دولت آمریکا برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران را به دست آورد.

ظریف اظهار داشت: «با وزیر خارجه کره جنوبی گفت‌وگو کردم و وزیر کره‌ای تاکید کرده که تمام تلاش خودش را برای حل این مشکل انجام خواهد داد.»

او افزود: «بر سر یک مکانیزم توافق شد اما به نظر می‌رسد کره‌ای‌ها هنوز به مجوز آزادسازی منابع دست نیافتند به همین دلیل اشاره می‌کنند که پیگیر این مسئله هستند.»

قابل ذکر است که منابع بلوکه شده ایران در سئول در حدود 7میلیارد دلار برآورد می‌شود که حاصل فروش نفت ایران به کره پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه تهران است.

نظام ایران اجازه استفاده از این منابع بجز خرید کالاهای بشردوستانه از کره جنوبی را ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size