آیا تفاهم‌نامه نمایندگان مانع اجرای طرح‌های‌ انتقال آب کارون خواهد شد؟

تاکنون 10 طرح انتقال آب از سرشاخه‌های کارون و دز به فلات مرکزی اجرا شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رییس «مجمع نمایندگان خوزستان» از انعقاد تفاهم‌نامه مشترک مجمع نمایندگان این استان و چهارمحال و بختیاری، جهت جلوگیری از اجرای طرح‌های جدید انتقال آب از این دو استان به مناطق مرکزی ایران، خبر داد.

سید کریم حسینی، در گفت و گو با خبرگزاری «ایسنا»، با اشاره به جلسه مشترک مجمع نمایندگان استان و چهارمحال و بختیاری و انعقاد تفاهم نامه در زمینه های مختلف و بازدید از طرح «بهشت آباد»، گفت: «از اولویت‌های کاری ما بحث آب و انتقال آب است و با توجه به اینکه در آستانه تنظیم و تدوین سند آب توسط وزارت نیرو هستیم، اولین جلسه هم‌افزایی ما با مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد.»

رییس مجمع نمایندگان خوزستان همچنین، گفت: «متاسفانه در برخی رسانه‌ها و فضای مجازی در روزهای اخیر کلیپ‌هایی در خصوص انتقال آب از طرح بهشت آباد منتشر شد که موجب نگرانی مردم خوزستان شد که باید بگویم این موضوع به هیچ وجه واقعیت ندارد؛ از تونل طرح بهشت آباد که 65 کیلومتر آن مطالعه شد و بیش از 50 کیلومتر آن نیز در استان چهارمحال و بختیاری است، حتی به اندازه یک متر هم هیچ گونه عملیاتی در راستای انتقال آب انجام نشده است و نیز خود ما از این طرح بازدید داشتیم.»

عکس از خبرگزاری مهر
عکس از خبرگزاری مهر

تکذیب حسینی درباره توقف عملیات در طرح عظیم انتقال آب موسوم به «بهشت آباد» در حالی گفته می‌شود که گزارشات متعددی از عزم مسؤولان در استان اصفهان بر اتمام این طرح به گوش می‌رسد و انتشار کلیپ مورد اشاره حسینی تاکیدی بر صحت اخبار منتشر شده پیشین است. اخیرا کلیپی در فضای مجازی منتشر شده که در مسؤلان استان اصفهان در جلسه‌ای از تصمیم خود بر اجرایی کردن هر چه سریعتر طرح جنجالی انتقال آب بهشت آباد بحث شده است.

از سوی دیگر روز گذشته خبرگزاری «مهر» با انتشار گزارش تصویری درباره کاهش شدید آب رودخانه کارون از پویشی تحت عنوان «#نه-به-انتقال-آب-کارون» که تعداد زیادی از مردم استان به آن پیوستند، خبر داد.

عکس از خبرگزاری مهر
عکس از خبرگزاری مهر

پیش از این نیز حسینی خبر از اختصاص سه هزار میلیارد ریال اعتبار به طرح انتقال آب کارون برای تامین آب شرب اصفهان (موسوم به بهشت آباد) را در کانال تلگرام خود منتشر کرد که واکنش بسیاری میان مردم و فعالان اجتماعی و محیط زیستی داشت.

گفتنی است، تاکنون 10 طرح انتقال آب از سرشاخه‌های کارون و دز به فلات مرکزی با حجم بیش از دو میلیارد مترمکعب اجرا شده یا در حال اجرا است. پیش از این سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان بازرسی کل کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس مخالفت خود را با اجرای طرح‌های انتقال آب اعلام کرده‌اند. اقبال عباسی، استاندار چهارمحال و بختیاری، مهر 98 از فعال شدن طرح‌های کوهرنگ 3، بهشت‌آباد و ونک در سرشاخه‌های کارون خبر داده بود.

عکس از خبرگزاری مهر
عکس از خبرگزاری مهر

آبان سال گذشته نیز انتشار ویدیویی از جلسه طرح انتقال آب کارون به یزد از سد خرسان، با انتقاد کارشناسان و فعالان محیط زیست روبه رو شد.

پروژه‌های انتقال آب کارون، دز، دریای خزر، دریای عمان و خلیج به فلات مرکزی، انتقال آب بن - بروجن و انتقال آب البرز به تهران و انتقال آب‌های مرزی دارای ردیف بودجه در سال آینده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size