کاهش 15 درصدی صادرات ایران به عراق در سال 99

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمید حسینی، نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از کاهش 15 درصدی صادرات ایران به عراق در سال 99 خبر داد.
وی که روز شنبه 30 اسفند با خبرگزاری «ایلنا» گفت‌وگو می‌کرد در مورد وضعیت تجاری دو کشور اظهار داشت: «روند تجاری ایران و عراق طبق آمار 11 ماهه دچار نوعی سکسکه شده است. ممنوعیت تردد بین دو کشور باعث شد که صادرات ما به این کشور حدود 15 درصد نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند.»

حسینی در مورد چالش‌های تجاری ایران و عراق گفت: «افزایش هزینه‌های گمرکی عراق و عدم صدور ویزا برای فعالین اقتصادی ایرانی می‌تواند یک چالش باشد.»

پس از افزایش مبتلایان به کرونا به‌ویژه نوع جهش‌یافته این ویروس در استان‌های مرزی ایران، صدور ویزا از سوی دو طرف متوقف شد و گذرگاه‌های مرزی میان دو کشور بسته شدند.

حسینی همچنین پیمان ارزی که تجار ایرانی را مجبور به بازگرداندن ارز کالاهای صادراتی به خارج می‌کند را چالشی دیگر در صادرات به عراق برشمرد: «پیمان ارزی هنوز برای بسیاری از صادرکنندگان ما در بازار عراق یک چالش جدی است. امیدواریم که در صورت رفع تحریم‌ها دولت پیمان ارزی را لغو کند و اجباری برای بازگرداندن ارز وجود نداشته باشد.»

دولت ایران برای جبران کمبود ارز حاصل از تحریم‌ها، از تجار ایرانی در ازای صادرات خواسته که ارز صدور کالاها را به ایران بازگردانند.

عراق به مانند دیگر کشورها با رعایت محدودیت‌های بانکی و‌ مالی حاصل از تحریم‌های آمریکا، انتقال ارز کالاهای وارداتی از ایران را ممنوع کرده و درآمدهای دلاری ایران را مسدود نموده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید