وزیر بهداشت ایران: تا پایان سال 1400 همه ایرانیان واکسینه می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، روز شنبه 30 اسفند، ابراز امیدواری کرد تا پایان سال 1400 شمسی همه جمعیت هدف در ایران واکسینه شوند.

نمکی در پیام نوروزی خود با ابراز امیدواری در تولید واکسن داخلی کرونا و آغاز واکسیناسیون عمومی اظهار داشت: «[امیدوارم] دربهار بتوانیم گروه عظیمی از مردم کشورمان را با مجموعه‌ای از واکسن‌های وارداتی و تولید داخل و تا پایان سال 1400 کلیه جمعیت هدف را ایمن سازیم.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که برخی همسایگان ایران با تنوع در خرید واکسن، از مدت‌ها پیش واکسیناسیون عمومی را آغاز کرده و به اندازه مورد نیاز جمعیت خود به ذخیره واکسن اقدام کرده‌اند.

از سویی دیگر جمعه 29 اسفند محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران از واردات تعداد محدودی واکسن از کشورهای چین، روسیه و هند خبر داد.

واعظی اظهار داشت: «تاکنون بیش از 400 هزار دوز واکسن روسی و 250 هزار دوز واکسن چینی دریافت کرده‌ایم.» او ادامه داد: «علاوه بر این صد هزار واکسن پاستور در اختیار ما است و تا صد هزار واکسن هندی هم وارد کردیم و 300 هزار واکسن دیگر هم دراختیار ما قرار می‌گیرد.»

پیش از این علی خامنه‌ای، رهبر ایران، واردات واکسن از آمریکا، بریتانیا و فرانسه را ممنوع اعلام کرده بود. اما مقامات ایرانی همواره علت تاخیر در خرید واکسن را تحریم‌های آمریکا اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که واشینگتن و نهادهای بین‌المللی ذیربط مکررا از عدم وجود مانع در خرید واکسن و اقلام پزشکی از سوی ایران سخن گفته‌اند.

هم اکنون ایران به کندی در حال تزریق واکسن به کادر درمان کشور است. طبق دستورالعمل رسمی وزارت بهداشت ایران پس از کادردرمان، افراد بالای 65 سال و شهروندان بیمار در نوبت بعدی تزریق واکسن کرونا قرار دارند. اما خبرهایی در رابطه با تزریق واکسن به برخی مسئولان ایرانی و خانواده‌های آنها خارج از دستورالعمل مذکور شایع شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size