مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نرخ بیکاری را 18.4 درصد اعلام کرد

جمعیت شاغل ایران یک میلیون نفر کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مرکز پژوهش‌های مجلس، با انتشار گزارشی اعلام کرد که بیش از ده درصد جمعیت فعال کشور از بازار کار خارج و غیرفعال شده‌اند که اگر این جمعیت همچنان به دنبال شغل بودند، نرخ بیکاری کشور به 18.4 درصد می‌رسید.

در این گزارش که با عنوان «تحلیل شاخص‌های بازار کار در فصل پاییز 1399» منتشر شده است، آمده است: «بازار کار کشور در سال 1399، بیش از هر چیز متأثر از شیوع ویروس کرونا در کشور بوده است.» نتایج طرح آمارگیری نیروی کار پاییز 1399، نشان می‏‌دهد: «بررسی آمارهای جریان نشان می‌دهد که 10.1 درصد از جمعیت فعال در دوره مورد بررسی از بازار کار خارج و غیرفعال شده‌اند که اگر این افراد در بازار کار باقی می ماندند و به جمعیت بیکار اضافه می شدند، نرخ بیکاری به 18/4 درصد می‌‏رسید».

این گزارش می‌افزاید «در پاییز سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا جمعیت شاغل کشور حدود یک میلیون نفر کاهش یافته که بخش عمده این کاهش اشتغال (72 درصد) در بخش خدمات رخ داده است. این در حالی است که در فصول بهار و تابستان 1399، به ترتیب 1499 و 1209 هزار نفر از تعداد شاغلین کاسته شده است».

مرکز پژوهش‌ها‌ی مجلس در گزارشات سابق خود نرخ رسمی بیکاری اعلام شده را غیر واقعی دانسته و ادعا کرده بود بسیاری از بیکاران به خاطر ناامیدی از یافتن شغل، دنبال کار نمی‌گردند و به گروه غیرفعالان تبدیل شده‌اند و بدون احتساب این افراد، نرخ بیکاری در کشور 9.4 درصد گزارش شده است.

تحلیلگران اقتصادی، کاهش همزمان آمار شاغلین کشور و نرخ بیکاری را پارادوکس و آن را ناشی از دستکاری آمارها و بازتعریف فرد «شاغل» از سوی مسئولین اقتصادی دولت حسن روحانی می‌دانند.

طبق تعریف رسمی، شاغل کسی است که حداقل هفته‌ای یک ساعت کار کند. طبق این تعریف در مجموع 23.4 میلیون شاغل در پاییز 99، ثبت شده‌ است.

این آمارهای هشدار دهنده در حالی منتشر می‌شوند که هفته گذشته عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به گزارش اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی نوشت، که اقتصاد کشور در پاییز سال جاری رشدی 3.9 درصدی را تجربه کرده‌ است.

این در حالی است که مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کشور را 0.2 درصد ارزیابی و آمارهای بانک جهانی رشد اقتصادی ایران را منفی 3.7 درصد محاسبه کرده است. بنا به گزارشات بانک جهانی اقتصاد ایران طی سه سال گذشته میلادی 16.5 درصد کوچکتر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید