چالش تورمی در ایران؛ کسری 300 هزار میلیارد تومانی بودجه 1400

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس برخی آمارها، بودجه 1400 به میزان 300 هزار میلیارد تومان کسری دارد که ممکن است بار دیگر ایران را با چالش تورمی مواجه کند، این در حالی است که بانک مرکزی، تورم 22 درصدی را هدف‌گذاری کرده ولی نرخ تورم در حال حاضر 35 درصد است.

هدف‌گذاری تورم 22 درصدی از سوی بانک مرکزی در حالی تعیین شده که رشد بازار سهام و پوشش کسری بودجه دو عامل موثر در این حوزه هستند.

ارتباط میان تورم و بازار سهام از این جهت قابل بررسی است که در شرایط تورمی به طور متوسط، سود اسمی شرکت‌ها به دلیل کاهش ارزش پول، افزایش پیدا می‌کند، اما این به معنای افزایش سودآوری نیست، بلکه سود اسمی تحت‌تاثیر تورم افزایش یافته است. این افزایش به دلیل جبران کاهش سود حقیقی است.

بنابراین، با افزایش این نرخ، سود تقسیمی شرکت‌ها و به تبع آن قیمت سهام افزایش خواهد داشت. از سوی دیگر، با افزایش تورم در کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاران با توجه به ریسک بالای نگهداری پول و کاهش ارزش آن، تمایل کمتری به نگهداری آن داشته و به دنبال کاهش حجم نقدینگی در سبد دارایی خود هستند. بدین منظور، یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری، خرید سهام است که می‌تواند به عنوان سپری در مقابل تورم عمل کند.

درنتیجه افزایش تقاضا برای خرید سهام، موجب افزایش قیمت سهام و افزایش ارزش و حجم معاملات می‌شود. این مساله بر انگیزه سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها می‌افزاید. بنابراین شرکت‌ها سهام منتشر می‌کنند تا از این طریق منابع مالی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در آینده را فراهم کنند.

عامل موثر دیگر بر تورم، کسری بودجه دولت است که موجب رشد پایه پولی، نقدینگی، تورم و سرانجام بی‌ثباتی ارزی می‌شود.

امسال، دولت ایران تصمیم گرفت تا با استفاده از اوراق، بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند اما این امر نمی‌تواند تنها راهکار خروج از شرایط فعلی برای آن باشد. تا زمانی که هزینه‌های جاری دولت کاهش پیدا نکرده و توازن بین درآمد مالیاتی و هزینه‌های جاری ایجاد نشود نمی‌توان شکاف بسیار زیادی که در حال حاضر وجود دارد را تنها از طریق اوراق جبران کرد. بنابراین تنها راهکار برای دولت کاهش هزینه‌های جاری است.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، دوشنبه 15 مارس 2021، بازار سهام در روزهای آخر سال 1399 در محدوده یک میلیون و 250 هزار واحد قرار داشته و تورم نزدیک به 35 درصد است. این در حالی است که در سال جاری بسیاری از سهامداران با ریزش بازار سهام از مردادماه، زیان‌های قابل توجهی را تجربه کرده‌اند.

همچنین بانک مرکزی هدف‌گذاری 22 درصدی را برای تورم در نظر گرفته است و بر اساس برخی آمارها کسری بودجه 300 هزار میلیارد تومانی ممکن است بار دیگر کشور را با چالش تورمی مواجه کند.

در این بین از یک سو باید تورم کنترل شود و از سوی دیگر با افزایش فروش اوراق پول از بازار سهام خارج خواهد شد و نمی‌توان چشم‌انداز روشنی برای این بازار در نظر گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size