فائزه هاشمی: اصلاح‌طلبان «استراتژی بقا» را دنبال می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

فائزه هاشمی‌ رفسنجانی که به صراحت لهجه و موضع‌گیری‌های تند و تیز معروف است و پیشتر از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا برای افزایش فشار و تغییر رفتار نظام جمهوری اسلامی دفاع کرده بود در گفتگوی روز دوشنبه 25 اسفند با روزنامه شرق، اصلاح‌طلبان را به پیگیری «استراتژی بقا» در حاکمیت متهم کرد و اظهار داشت که استراتژی عدم شرکت در انتخابات برای آنها قابل هضم نیست.

وی با اشاره به حذف اصلاح‌طلبان از قدرت، هدف اصلی فعالیت سیاسی اصلاح‌طلبان را «ماندن در کنار قدرت» دانست و ابراز داشت که عدم مشارکت در انتخابات به معنای مغضوب‌ شدن بیشتر از سوی حاکمیت است.

فائزه هاشمی دلیل عبور مردم از انتخابات را عمدتا مربوط به رفتار اصلاح‌طلبان دانست و گفت: «هدف اصلاح‌طلبان حفظ خود در کنار نظام است، به داخل نظام که راهشان نمی‌دهند. به همین دلیل مردم از انتخابات عبور کردند».

او با اشاره به این که حضور در انتخابات بدون چشم‌اندازی مشخص به تقویت اشتباهات اصلاح‌طلبان می‌انجامد، گفت: «به نظرم با ادامه رفتارهای انحصارطلبانه اصولگرایان در اداره کشور و بی‌عملی و بی‌هویتی اصلاح‌طلبان انتخابات پر شوری نخواهیم داشت».

فائزه هاشمی با ابراز این که از دی 96 موضع‌گیری اصلاح‌طلبان متفاوت شد، اظهار داشت: «اصلاح‌طلبان مواضع عجیبی داشتند، به مردم اغتشاشگر گفتند، برای منشا اغتشاشات عامدانه آدرس غلط دادند و تاکنون نیز این رویه ادامه دارد».

او با انتقاد از تغییر رویکرد جریان اصلاحات از تغییر وضع موجود به حفظ وضع موجود، بیان کرد: «از سال 96 به این طرف عمده جریان مدیریت کشور در دست اصلاح‌طلبان بود ولی در مسیر اصلاح‌طلبی حرکت نکردند، بیشتر دنبال این بودند که چگونه بعد از پایان دوره خود جایگاهشان را میان اصولگرایان حفظ کنند».

فائزه هاشمی در تعریف اصلاحات، این ایده را تنها در مفهوم «توسعه» از منظر لیبرالیسم خلاصه کرد و گفت که امروز در ایران تفکر اصلاح‌طلبی وجود دارد اما اصلاح‌طلب وجود ندارد. وی تاکید کرد که عمده اصلاح‌طلبان تغییر چهره و تغییر رویه داده‌اند.

فائزه هاشمی در رابطه با رویکرد انتخاب میان «بد و بدتر» که در سال‌های اخیر بهانه حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات بوده است، گفت: «پیروی از این تفکر در شرایط فعلی بدترها را در ادامه کارهای بد قوی‌تر می‌کند». او با بی‌اثر بودن این رویکرد ادامه داد: «می‌خواهم بگویم که رای انبوه ما بعدها می‌شود دستاویزی برای ادامه سیاست‌های فعلی».

فائزه هاشمی با اشاره به این که اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی جزء «راه حل» نیستند بلکه خود به «مشکل» تبدیل شده‌اند، بیان کرد: «اصلاح‌طلبان در انتخابات سال 98 هم شکست خوردند اما روش‌هایشان عوض نشد و سراغ مطالبات مردم نرفتند. در آینده هم گمان نمی‌کنم این کار را بکنند چون هدف برایشان دیگر اصلاحات نیست».

او با تاکید بر این که نسبت مشارکت برای صاحبان قدرت دیگر مهم نبوده و آنها نسبت به حضور مردم بی‌تفاوت شده‌اند، گفت: «طیفی که قدرت را گرفته، شاید بدشان نیاید که مشارکت کم باشد تا قوه مجریه هم به دست خودشان بیفتد».

وی با بی‌تاثیر دانستن رای ملت و صندوق رای گفت: «مردم رای می‌دهند و بعد حاکمان کار خودشان را با روش‌های قبلی ادامه می‌دهند و با روش‌های خود مانع از هر گونه اصلاح یا تغییری می‌شوند».

فائزه هاشمی در پاسخ به پیداکردن «جایگزینی برای رای‌دادن» و با طرح پرسش «چه باید کرد؟» بیان داشت: «وقتی به اینجا می‌رسیم که صندوق رای نمی‌تواند کمکی به تغییرات بکند و بلکه برعکس عمل می‌کند، چه باید کرد؟»

این نماینده سابق مجلس بی‌عملی و محافظه کار شدن احزاب، بی‌هویتی سیاسی، خطرناک‌ شدن فعالیت سیاسی و غیر دموکراتیک بودن اداره و مشی احزاب را از مهمترین دلایل جدایی جوانان از جریانات سیاسی به ویژه جریان اصلاحات دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید