زیباکلام: خاتمی یا حسن خمینی نمی‌توانند مردم را به پای صندوق‌های رای بکشانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و فضای سرد حاکم بر این گذار، صادق زیباکلام در بیاناتی ضمن انتقاد از جریان «اصلاح‌طلبی» عنوان کرد که شرایط جامعه به نحوی نیست که نگاه خوش بینانه‌ای به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 وجود داشته باشد.

این استاد دانشگاه و فعال سیاسی با انتشار یادداشتی در روزنامه «آرمان ملی» یکشنبه 14 مارس 2021 نوشت: «اصلاح‌طلبان گویا اساسا در جامعه ایران زندگی نمی‌کنند و در رویا و خواب و خیال به سر می‌برند.»

او در ادامه ضمن اشاره به بحث ورود حسن خمینی به انتخابات با هدف «شور و نشاط و امید» و تشکیل «دولت ملی» گفت: «شرایط جامعه به نحوی نیست که نگاه خوشبینانه‌ای به انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 وجود داشته باشد. لذا اگرشرایط فعلی تغییری نکند و همچنان نارضایتی مردم و قهر آنها از صندوق‌های رای ادامه داشته باشد سید حسن خمینی،جهانگیری، عارف و پزشکیان که سهل است، اگر خود سیدمحمد خاتمی هم بیاید از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان کسی پایصندوق‌های رای نخواهد رفت. یعنی حتی ده درصد از آن 24میلیونی که قریب به 4 سال پیش رفتند و به آقای‌روحانی رایدادند نیز پای صندوق‌های رای نمی‌روند.»

او در ادامه با اشاره به اینکه «نمی‌توان امیدی به صندوق رای بست و صندوق رای متضمن هیچ تغییر و تحولی نخواهدشد» تصریح کرد «24میلیون در اردیبهشت 96 رای دادند و کوچک‌ترین تغییر و تحولی به وجود نیامد.»

زیباکلام در ادامه گفت: «آیا ما که این‌همه به مردم اصرار کردیم به آقای‌روحانی رای دهید می‌توانیم یک مورد بگوییم که درنتیجه رئیس‌جمهور شدن آقای روحانی این تغییر یا آن تغییر به وجود آمد؟ چه تغییری در سیاست خارجی، سیاست داخلی و رفع حصر به‌وجود آمد؟ پس چرا انتظار داریم که مردم دو مرتبه پای صندوق حاضر شوند؟»

شایان ذکر است که چندی پیش محمد خاتمی رئیس‌جمهوری سابق ایران به مانند چند سال اخیر نامه‌ای بلند به علی خامنه‌ای رهبر ایران نوشت. در این نامه به نقل از منابع نزدیک به اصلاح طلبان حکومتی، خاتمی با اشاره به سوابق انقلابی خود و خانواده‌اش تاکید کرده که او «هیچگاه علیه انقلاب و رهبری و حاکمیت» نبوده است.

خاتمی در این نامه از جایگاه و موقعیت علی خامنه‌ای در محوریت انقلاب سخن گفته و اظهار داشته که اصلاح‌طلبان نیروهای وفادار به رهبر و نظام هستند که توان خود را برای حفظ نظام گذاشته‌اند.

در بخش‌های دیگری از نامه، خاتمی با اشاره به مشکلات مهم و عمده ایران از علی خامنه‌ای خواسته که این مسائل دردوره رهبری او حل‌وفصل شوند. خاتمی استدلال کرده: «اگر این مسائل به صورت حل نشده به آینده موکول شود، مشکلات سختی برای جمهوری اسلامی به جا خواهد گذاشت».

در این فضای سرد انتخاباتی که می‌توان گفت تقریبا هیچ یک از جناح‌ها و تشکل‌های سیاسی در ایران نامزد نهایی خودرا نمی‌شناسد و هیچ کمپینی فعالیت خود را آغاز نکرده است، مصطفی معین دیگر سیاستمدار اصلاح‌طلب ایران نیز پیش‌بینی کرد که مردم در انتخابات 1400 شرکت نمی کنند.

او 12 اوت 2020 در گفت‌وگو با مستقل‌آنلاین از «سرخوردگی سیاسی» در جامعه ایران خبر داد که به گفته او بر روند مشارکت مردم در انتخابات سال 1400 تأثیر منفی می‌گذارد.

معین، تضعیف نهاد انتخابات را به دلیل «رویکرد استصوابی شورای نگهبان و عملکرد ضعیف نمایندگان مردم، دولت،فراگیری فساد مالی و اداری، سست و متزلزل شدن پایگاه اجتماعی قوا و نهادهای منتخب نظام و از دست رفتن مشروعیت و کارآیی آنها» عنوان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید