نماینده مجلس ایران: دومین فضاحت تاریخ ورزش به دست وزرای «خارجه» و «ورزش»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نماینده مجلس ایران در واکنش به حذف ایران از میزبانی مسابقات مقدماتی جام جهانی قطر 2022 اعلام کرد که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان مقصر دومین فضاحت تاریخ ورزش ایران هستند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به‌ شکل رسمی اعلام کرد که بازی‌های باقیمانده گروه C مرحله انتخابی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت‌های آسیا 2023 چین، به ‌طور متمرکز در کشور بحرین برگزار خواهد شد. بر همین اساس تیم ملی فوتبال ایران که در گروه C با تیم‌های بحرین، عراق، هنگ‌کنگ و کامبوج هم‌گروه است، باید بین تاریخ 31 مه تا 15 ژوئن 2021 در کشور بحرین بازی‌های باقیمانده‌اش را انجام دهد و از میزبانی در این مسابقات محروم شد که این امر اعتراض ایران را در پی داشت و باعث شد برخی از مقامات این کشور در این‌باره اظهارنظر کنند.

از جمله احسان قاضی‌زاده هاشمی که امروز یکشنبه 14 مارس 2021 در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، میزبانی بازی‌ها در دور برگشت مسابقات مقدماتی جام جهانی قطر 2022 را حق ایران دانست و حذف ایران از میزبانی را «دومین فضاحت تاریخی فوتبال ایران» در عرصه بین‌المللی بعد از پرونده «ویلموتس» توصیف کرد.

او با یادآوری پرونده ویلموتس در سال گذشته و حذف میزبانی ایران به تازگی، تاکید کرد که حق ایران نادیده گرفته شده است.

اشاره این نماینده مجلس به مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی ایران است که نحوه بستن قرارداد و مبلغ آن پس از جدایی او از تیم ملی ایران جنجال زیادی به پا کرد. بسیاری از کارشناسان فوتبال و نمایندگان مجلس ایران، قرارداد این سرمربی را مبهم و قابل ارزیابی می‌دانستند و عده‌ای از همین نمایندگان، چنین قراردادی را یک «فساد بزرگ اقتصادی» نامیدند.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه با انتقاد از وزیر ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک ایران و وزیر امور خارجه این کشور گفت: «چه بسا اگر در پرونده ویلموتس با مسببان و عاملان آن برخورد قاطعی صورت می‌گرفت و کوتاهی نمی‌شد، ما شاهد دومین فاجعه بین‌المللی برای میزبانی این سطح از مسابقات نبودیم، وزیر ورزش و جوانان باید پاسخگوی این فضاحت تاریخی باشد».

او با اشاره به اینکه ظریف طی دو هفته اخیر مذاکرات زیادی در راستای احیای برجام داشت، از عدم توانایی او برای انجام یک «مذاکره ساده» با فیفا و AFC انتقاد کرد.

عضو فراکسیون ورزش مجلس ایران، تاکید کرد که عدم میزبانی ایران ربطی به FATF و مشکلات مربوط به حقوق گمرکی و بانکی ندارد و ایران همیشه در شرایط تحریمی بوده اما توانسته بود حق میزبانی را حفظ کند.
این در حالی است که برخی رسانه‌های جریان اصلاح‌طلب از ارتباط محرومیت ایران برای میزبانی به عواملی مانند FATF و تحریم‌ها خبر دادند.

روزنامه سازندگی در شماره امروز خود، با تیتر «فوتبال ایران قربانیFATF » گزارش داد که مخالفت کنفدراسیون فوتبال آسیا با درخواست ایران برای میزبانی بازی‌های متمرکز انتخابی جام جهانی 2022 علتی جز عدم الحاق ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT ندارد.

سازندگی در توضیح تیتر صفحه اول خود نوشت که محدودیت بانکی برای انتقال پول، حق پخش تلویزیونی مسابقات و مسائل گمرکی، دلیل اصلی مخالفت AFC با میزبانی ایران بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید