محمد رضا تاجیک: کنشگران مدنی از اصلاح‌طلبان عبور کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

محمد رضا تاجیک، جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز اصلاح‌طلب انتقادات تندی علیه مشی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو مطرح کرده است.

تاجیک در گفتگویی با روزنامه شرق هشدار داد که جریان اصلاح‌طلب نباید در انتخابات پیش‌رو به سمت کاندیدای نیابتی برود و تلویحا از گزینه عدم مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو حمایت کرد.

این جامعه‌شناس ونظریه‌پرداز اصلاح‌طلب معتقد است: «جریان اصلاح‌طلبی در ایران با یک بحران و فقدان پایگاه اجتماعی مواجه شده است و گفتمانش از طراوت برخوردار نیست، سترون و منجمد شده است؛ شکل یک ایدئولوژی به خود گرفته است. وی جریان اصلاح‌طلبی را یک کالبد نیمه‌مرده توصیف کرد.»

وی در پاسخ به سوالی درباره اهمیت نامه‌نگاری محمد خاتمی ییس جمهوری پیشین ایران به علی خامنه‌ای، رهبر ایران، یادآور شد که سرنوشت این گونه نامه‌ها همانند گذشته، بی‌نتیجه و بی‌سرانجام است و گفت : «پنداری برای سرزمین دیگری با بافت و تافت متفاوت سیاسی نوشته شده‌اند».

تاجیک همانند بسیاری از تحلیلگران معتقد است: «جریان رسمی و اسمی اصلاحات در هر روی در انتخابات شرکت می کند» زیرا این جریان «حیات و مماتش را در قدرت تعریف کرده و جزئی از بازی قدرت است و فهمش از سیاست این است که باید در قدرت حضور و سهمی از قدرت داشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید