کیهان: سیاست بازگشت تعهدات برجامی مانع فروپاشی کامل ساختار تحریم‌ها نخواهد شد

روحانی گفته بود برای بازگشت به تعهدات جزء در برابر جزء هم آماده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه کیهان روزنامه نزدیک به رهبر ایران به پیشنهاد جدید رئیس‌ جمهوری ایران به آمریکا در رابطه با آمادگی برای بازگشت به تعهدات برجامی، واکنش تندی نشان داد و آن را «مواضع عجیب» و «مصداق دو صدایی» خواند.

کیهان روز جمعه 12 مارس در یادداشتی ضمن رد سخنان روز چهارشنبه 10 مارس حسن روحانی که گفته بود «برای بازگشت به تعهدات جزء در برابر جزء هم آماده‌ایم»، مدعی شد این گفته‌ها مغایر با سیاست کلی نظام است.

روزنامه کیهان در واکنش به سخنان روحانی در این رابطه، نوشت: «این اظهارات از یک سو ارسال پالس ضعف و امیدوار کردن دشمن محسوب می‌شود و از سوی دیگر نتیجه‌ای هم جز شرطی کردن دوباره جامعه ایران و ممانعت از فروپاشی کامل ساختار تحریم‌ها با کمک به سیاست‌ اعمال فشار غربی‌ها علیه ملت ایران، نتیجه دیگری نخواهد داشت».

کیهان اظهارات حسن روحانی را خلاف سیاست و راهبرد قطعی اعلام شده جمهوری اسلامی از سوی رهبر نظام ایران دانست ومدعی شد سیاست بازگشت گام‌به‌گام از سوی شورای عالی امنیت ملی نیز رد شده است.

کیهان همچنین ضمن بازتاب اظهارات برخی نمایندگان مجلس در رد پیشنهاد رئیس جمهور از قول نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل نود و نماینده مشهد، نوشت :«هدف رئیس‌جمهور از بیان این‌گونه مطالب ایجاد دوگانگی در کشور است و او با انگیزه‌های انتخاباتی این مسائل را مطرح می‌کند.»

در همین خصوص حمید رسایی از اصول‌گرایان تندرو و نماینده سابق مجلس در توییتی پیشنهاد حسن روحانی را خیانت توصیف کرده ونوشت: «راهبرد کل دربرابر کل یا جز در برابر جز که روحانی ازآن سخن گفته، علاوه براینکه برخلاف سیاست قطعی اعلام شده ایران از طرف رهبر انقلاب است، درشورای عالی امنیت ملی هم رد شده! آیا اصرار روحانی روی این موضوع، مصداق همان دوصدایی نیست که شهید سلیمانی آنرا خیانت نامید؟»

اظهارات روحانی در رابطه با اجرای جز به جز تعهدات و کاهش بخش به بخش تحریم‌ها در تضاد کاملی با سخنان علی خامنه‌ای، رهبر ایران قرار دارد که از زمان ورود جو‌ بایدن، ریاست جمهوری ایالات متحده به کاخ سفید همواره خواستار رفع تمامی و یکباره تحریم‌ها به عنوان پیش شرط مذاکره با آمریکا بوده است.

رهبر ایران انتظار داشت دولت جدید آمریکا با لغو تمامی تحریم‌ها سریعا به توافق هسته‌ای بازگردد. اما جو بایدن ضمن حفظ سیاست فشار حداکثری خواستار برداشتن «گام اول» از سوی تهران و بازگشت ایران به تمامی تعهدات برجامی شد.

جمهوری اسلامی از استمرار تحریم‌ها واهمه دارد و مواضع مختلف سران نظام ضمن انعکاس این واهمه از سردرگمی در قبال سیاست دولت جدید آمریکا حکایت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید