اظهارات ضدونقیض مقامات ایرانی درباره برجام و مذاکره با آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، جمعه 12 مارس در رابطه با اظهارات حسام‌الدین آشنا، رئیس بررسی‌های استراتژیک و مشاور رئیس جمهوری ایران گفته است که اظهارات مطرح شده او نظرات شخصی وی بوده و با وزارت خارجه و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه هماهنگی نشده است.

حسام‌الدین آشنا، اخیرا بیان کرده است: «موضع ظریف در چارچوب برجام و کمیسیون رفع اختلافات طرف‌های برجام است. موضع ظریف نهایتِ آن چیزی است که ایران می‌تواند عرضه کند که بپذیرد بازگشت به تعهدات به ‌صورت همزمان باشد و راستی‌آزمایی توسط اتحادیه اروپا انجام شود.»

این سخنان آشنا در رابطه با «بازگشت همزمان به تعهدات» و «راستی‌آزمایی توسط اتحادیه اروپا» خلاف مواضع علی خامنه‌ای، رهبر ایران است. خامنه‌ای بارها تاکید کرده که ابتدا باید آمریکا تمامی تحریم‌ها را لغو کند و دیگر طرف‌های برجام نیز به تعهداتشان عمل کنند آنگاه ایران پس از راستی‌آزمایی و اطمینان از اقدامات آمریکا به تعهداتش عمل خواهد کرد.

خطیب‌زاده همچنین اظهار داشت: «موضع ایران در خصوص عدم پایبندی ایالات متحده به تعهدات قطعی‌اش ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت و مسیر بازگشت این کشور به برجام روشن است که بارها توسط وزیر ‌خارجه بیان شده است. پس از رفع تحریم‌ها توسط آمریکا، ایران همانگونه که رهبری اعلام کرده اقدامات جبرانی خود را متوقف می‌کند».

سخنان ضدونقیض مقامات ایرانی درباره پرونده اتمی و مذاکره با آمریکا اخیرا باعث شده که هر از چندگاهی سخنگوی وزارت خارجه ایران وادار به واکنش شود. پیش از این نیز سخنان محسن رضایی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در رابطه با آغاز مذاکرات با آمریکا به شرط فرستادن پالس از سوی کاخ سفید، واکنش تند وزارت خارجه ایران و سخنگوی آن را در پی داشت.

با این وجود، مواضع اخیر حسن روحانی که گفته بود ایران حاضر است با اجرای جز به جز تعهدات یا کل به کل آنها به برجام بازگردد، نشان می‌دهد که دولت روحانی برخلاف سخنان رهبر ایران با هرگونه دستورالعملی برای آغاز مذاکرات و بازگشت آمریکا به برجام موافق است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید