گسترش تجمع اعتراضی بازنشستگان به سایر شهرهای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بازنشستگان تامین اجتماعی یکشنبه 7 مارس برای نهمین بار در دو ماه گذشته، در تهران و دست‌کم 18 شهر دیگر دست به تجمع زدند.

گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی از گسترش تظاهرات و تجمع‌های بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی به سایر شهرها خبر می‌دهد. اعتراضات جدید بازنشستگان از دیروز شنبه با تجمع مقابل مجلس آغاز شد و امروز یکشنبه به 18 شهر شوش، سنندج، مشهد، اراک، اردبیل، ساری، رشت، شاهرود، کرج، شیراز، مشهد، تبریز، اراک، اهواز، کرمانشاه، کرج، قزوین، خرم‌آباد، ایلام، یزد، شوشتر، تبریز و اصفهان گسترش یافته است.

بنا به برخی گزارش‌ها، اعضای تشکل‌های کارگری معلمان و بازنشستگان تهران که طبق فراخوان قبلی روز یکشنبه با تجمع مقابل وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی دست به اعتراض زده بودند مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفتند و تعدادی از آنها بازداشت شدند.

به گزارش «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، شماری از تجمع‌کنندگان بازداشت شده‌اند که تعداد آنها هنوز مشخص نیست و تنها نام «کامیار فکور، اسماعیل گرامی و اسعد مفتاحی» اعلام شده است.

بازنشستگان و مستمری بگیران، همسو با کارگران، خواهان افزایش حقوق و مستمری‌ به بالای 12 میلیون تومان هستند. اجرای کامل همسان‌سازی و درمان تکمیلی از دیگر خواسته‌های آنان است.

پیش از این، تعداد زیادی از بازنشستگان تامین اجتماعی شنبه 6 مارس مقابل مجلس ایران تجمع کردند و خواستار تصویب مصوبه کمیسیون تلفین و بودجه مجلس ایران پیرامون 90 هزار میلیارد تومان جهت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در صحن علنی مجلس، شدند.

خبرگزاری ایلنا گزارش داده بود که تجمع‌کنندگان رفع تبعیض بین بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان لشکری و کشوری را نیز به عنوان یکی از مطالبات خود مطرح کردند.

گفتنی است، طی ماه‌های اخیر بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی بارها در شهرهای مختلف ایران دست به تجمع اعتراضی زدند.
این تجمعات از زمانی آغاز شد که حقوق حداقل‌بگیران (دارای 30 سال سابقه بیمه‌پردازی) که فاصله بسیار از تورم فزاینده داشت تا حدی افزایش یافت. در این میان، اضافه پرداختی بازنشستگان دولتی با سرعت انجام شد ولی بازنشستگان تامین اجتماعی از آن محروم ماندند و در حال حاضر كه روزهای پایانی سال 1399 فرا می‌رسد، تنها وعده‌ای از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه داده شد و بازنشستگان تامین اجتماعی هنوز نگران عدم تحقق وعده مسئولان در سال جدید هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید