چرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران بیانیه محکومیت صادر نکرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شاهد خودداری صدور بیانیه محکومیت از سوی کشورهای اروپایی علیه ایران در پی کاهش تعهدات برجامی تهران بود. برخی رسانه‌های غربی گمانه‌زنی کردند که این عقب‌نشینی حاصل توافق ایران و کشورهای اروپایی جهت بررسی «موضوعات جدید فنی» بوده که قرار است در اوایل ماه آوریل سال جاری (اواسط فروردین 1400) میان دو طرف بررسی شوند.

اما کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس اعلام کرد:

ایران و آژانس از دو سال پیش برخی موضوعات پادمانی را دنبال می‌کنند که مذاکرات و بررسی‌ها درباره این چند موضوع هم‌چنان جریان دارد و مذاکراتی که قرار است در فروردین سال آینده برگزار شود نیز در مورد موضوعات فوق است.

مدیر کل آژانس در بخشی از اظهارات خود در نشست اخیر شورای حکام درباره «وجود ذرات چندگانه اورانیوم طبیعی با منشاء فعالیت انسانی از جمله ذرات تحول‌یافته ایزوتوپی در مکانی که توسط ایران اعلام نشده است» سخن گفته و اظهار داشته که با گذشت 18ماه تهران هنوز توضیحات لازم، کامل و معتبر از نظر فنی را درباره وجود این ذرات ارائه نداده است.

رافائل گروسی تاکید کرده که «ایران درباره سه محل دیگر که هیچ کدامشان به آژانس اعلام نشده بودند، به هیچ یک از سوال‌های آژانس درباره وجود احتمالی مواد هسته‌ای در این محل‌ها پاسخ نداده است».

در نتایج نمونه‌گیری‌های محیطی که در سال 2020 از دو مورد از این محل‌ها انجام شد، اورانیوم طبیعی با منشاء فعالیت انسانی کشف شده بود.

کاظم غریب‌آبادی درباره این موارد اظهار داشت: «درخواست‌های جدید آژانس در دست بررسی است. وی توضیح داد: در مورد دو مکان دیگر، آژانس فقط حدود دو ماه است که نتایج تجزیه و تحلیل و سوالات مرتبط را به ایران ارائه کرده است. این تحلیل‌ها در حال حاضر تحت ارزیابی و بررسی توسط ما با هدف ارائه پاسخ‌های لازم به آژانس است.»

در همین زمینه، «شورای ملی مقاومت ایران» شاخه سیاسی سازمان «مجاهدین خلق» در یک کنفرانس خبری جزئیات جدیدی از دو سایت هسته‌ای مشکوک در منطقه آباده که در آخرین گزارش آژانس در مورخ 23 فوریه به آنها اشاره شده بود، فاش کرد. شورای ملی مقاومت اظهار داشته که در یکی از این دو سایت پروژه‌ای تحت عنوان «پروژه مریوان» با هدف تحقیق و ساخت «چاشنی انفجاریهسته‌ای» در جریان بوده است. این سازمان تاکید کرده که پس از کشف این دو سایت، مقامات ایرانی دستور به پاکسازی آنها دادند. بااین وجود، اثرات ذرات چندگانه اورانیوم در آنجا کشف شده است.

ناظران بر این باورند که خودداری آژانس جهت صدور بیانیه محکومیت ایران در نشست اخیر شورای حکام با هدف دادن فرصت به اقدامات دیپلماتیک به‌ویژه «شفاف‌سازی و حل‌وفصل مسائل بدون تاخیر بیشتر» از سوی ایران است. این فرصت بر خلاف دیدگاه مقامات ایرانی پیامد تهدید آژانس از سوی تهران نبوده بلکه آن گونه که تروییکای اروپایی و ایالات متحده اعلام کرده‌اند وادار کردن ایران به همکاری‌ گسترده‌تر و در صورت سنگ‌اندازی ایران، ایجاد اجماعی جهانی علیه تهران و برنامه اتمی ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید