دیدار بی‌سابقه پاپ فرانسیس با علی سیستانی در نجف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عراق روز شنبه 6 مارس شاهد دیدار بی‌سابقه پاپ فرانسیس رهبر دینی 1.3 میلیارد مسیحی جهان با علی سیستانی از مراجع شیعیان در نجف خواهد بود.

پاپ پس از دیدار با رهبران جوامع کاتولیک روز جمعه در بغداد، برای دیدار با علی سیستانی 90 ساله که هرگز در انظار عمومی حاضر نمی‌شود عازم شهر نجف در 200 کیلومتری جنوب بغداد شد.

این دیدار یک ساعته پس از امضای سند برادری میان پاپ فرانسیس و امام الازهر از مهمترین نهادهای مسلمانان سنی‌ مذهب مصر در سال گذشته انجام می‌پذیرد.

سال‌های درد و رنج

رسانه‌های عمومی از حضور در دیدار پاپ و سیستانی که در ساعت 8 صبح به وقت محلی (6صبح به وقت گرینویچ) برگزار شد، منع شده‌اند. با این وجود، این دیدار برای بسیاری از شهروندان عراقی که کشورشان حدود 40 سال درگیر جنگ و بحران‌های داخلی است، الهام بخش خوانده شده است.

همزمان با این دیدار در برخی خیابان‌های شهر نجف عکس‌های پاپ و سیستانی با زیرنویس «دیدار تاریخی» نصب شده است.
پاپ روز گذشته بر ضرورت برادری و صلح تاکید کرده ‌و خواستار پایان جنگ شده بود.

سلاح‌ها را خفه کنید

پاپ فرانسیس همچنین خواستار برخورد با فساد و تقویت نهادها در عراق شد و عراقی‌ها را به پایان خشونت، افراط گرایی، حزب‌بازی و عدم مدارا فراخواند.

او خواهان «سکوت صدای اسلحه» در کشوری شد که جنگ سال‌ها آن را به ویرانی کشانده است.

گفتنی است که سفر پاپ فرانسیس به عراق اولین سفر یک پاپ پس از تاسیس جمهوری عراق است. در این سفر که از روز جمعه 5 مارس‌ آغاز شده و تا روز دوشنبه 8مارس ادامه خواهد داشت، پاپ به چند شهر عراق از جمله موصل و نجف سفر خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید