حمایت ایران از چین در رابطه با اقدامات محدود‌کننده آزادی در هنگ گنگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سفارت ایران در چین شنبه 6 مارس در پستی در شبکه اجتماعی ویبو نوشت: «ایران و چین شرکای همه جانبه راهبردی هستند و ایران در مسایل کلیدی مربوط به منافع اصلی چین قاطعانه در کنار چین می‌ایستد».

در ادامه این پست آمده است: «تهران قاطعانه از تلاش‌های چین در شکوفایی و ثبات درازمدت منطقه اداری ویژه هنگ‌کنگ حمایت و با هرگونه اقدام تحریک‌آمیز برای تخریب حق حاکمیت چین مخالفت می‌کند.»

سفارت ایران تاکید کرده است: «هنگ‌کنگ متعلق به چین است و با مدیریت هنگ‌کنگ توسط میهن‌پرستان، آینده هنگ‌کنگ بهتر خواهد شد.»

کنگره ملی خلق چین روز جمعه طرحی برای تغییر سیستم انتخاباتی هنگ‌کنگ ارائه داده که سیطره پکن بر هنگ‌کنگ را افزایش می‌دهد و از حضور مخالفان در نهادهای قانونگذاری می‌کاهد. طبق این طرح، کمیسیونی دولتی صلاحیت نامزدهای انتخابات در هنگ‌کنگ را تایید خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اقدام چین اظهار داشت که این طرح، حمله مستقیم به خودمختاری، آزادی و فرایند دموکراتیک در هنگ‌کنگ است.

چین پیش از این، قانونی در رابطه با امنیت ملی تصویب کرد که مخالفان سیاسی در هنگ‌کنگ با محکومیت‌های سنگینی از جمله حبس ابد مواجه خواهند شد.

حمایت ایران از اقدامات محدود کننده اخیر چین در هنگ‌کنگ در حالی است که تهران در برابر نسل‌کشی مسلمانان ایغور در ایالت سینکیانگ کاملا سکوت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید