اجتناب آمریکا از تنش‌زایی با ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آمریکایی‌ها همچنان در انتظار گام بعدی دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده برای واکنش به حملاتی هستند که به طور مکرر پایگاه‌های محل استقرار ارتش آمریکا در عراق را هدف قرار می‌دهد که آخرین مورد آن حمله موشکی چند روز پیش به پایگاه عین الاسد است.

دو روز پس از حمله موشکی روز چهارشنبه 3 مارس به پایگاه عین الاسد، ایالات متحده از طریق سخنگوی وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که نگران واکنش به تهدیدها و حملاتی که سربازان آمریکایی در مناطق استقرار خود در خاورمیانه با آن مواجه هستند، نبوده و در این راستا جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا توضیح داد که «هیچ‌کس خواهان ورود به گرداب واکنش‌ها نیست».

سخنگوی پنتاگون بعد از ظهر جمعه 5 مارس 2021 در کنفرانسی مطبوعاتی ضمن اظهار این‌که حمله هوایی هفته گذشته آمریکا علیه مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه « اقدامی در دفاع از سربازان آمریکایی است»، تاکید کرد که « هیچ‌کس خواهان تبدیل شدن موضوع به تنش‌زایی نیست».

آزمودن موضع‌های آمریکا

در حالی که به نظر می‌رسد ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن هفته‌هاست در حال آزمودن اراده رئیس جمهوری جدید آمریکا هستند، مقامات آمریکایی از طرفی بارها اعلام کرده‌اند که سیاست دولت جدید این کشور بر «اولویت‌‌ به دیپلماسی، ممانعت از تنش‌زایی، دفاع از آمریکایی‌ها و در آخر بازدارندگی استوار است».

جان کربی روز جمعه با تاکید این‌که دولت آمریکا وظیفه دارد از سربازان خود دفاع کند به طرف‌های تنش درباره تکرار حملات هوایی آمریکا، هشدار داد و گفت:« چنانچه احساس (نیاز) کنیم آن (حملات هوایی) را تکرار خواهیم کرد».

با این وجود دولت جدید آمریکا در تلاش است تا از این طریق اعلام کند که برای استفاده از نیروی نظامی جهت پاسخ و بازدارندگی آمادگی دارد و در این راستا جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیامی‌ واضح را به ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن مخابره کرده مبنی بر این‌ که چنانچه ضروری باشد واشنگتن با قدرت و دقت به تهدیدها پاسخ خواهد داد.

آمریکایی‌ها اکنون اما به سیاست دولت پیشین این کشور که ایران را در رابطه با اقدامات گروههای شبه‌نظامی وابسته به آن مسئول می‌دانست با دیده اغماض می‌نگرند و در این راستا سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به سوال مستقیمی درباره این سیاست ضمن تکرار موضع خود در این زمینه، گفت که آمریکایی‌ها نیازی به ورود به گرداب کنش و واکنش‌ ندارند و تنها به حمایت از اتباع آمریکایی، شرکای عراقی و پیگیری ماموریت خود در عراق برای مبارزه با داعش خواهند پرداخت».

خطر ایران

دیگر ابعاد سیاست دولت رئیس جمهوری جدید آمریکا در قبال ایران در پیام لوید اوستن وزیر دفاع این کشور خطاب به نیروهای مسلح آمریکا، آشکار شده است. او پس از اظهاراتی بر ضرورت مقابله با چین تاکید کرد. اوستن در پیامی گفته نیروهای مسلح آمریکا « برای واکنش به تهدیدهای صادره از سوی روسیه، ایران و کره شمالی در آمادگی کامل خواهند ماند». وزیر دفاع آمریکا در این راستا همچنین به مقابله با تهدیدهای تروریستی ناشی از قدرت‌های تندرو و فرامرزی اشاره کرد.

ارائه لیست کاملی از تهدیدها توسط لوید اوستن وزیر دفاع آمریکا نیز حائز اهمیت است چرا که یادآور موضع دولت سابق آمریکا است که در پاییز 2017 در سند امنیت ملی این کشور به خطر جهانی ناشی از چین، روسیه و خطر منطقه‌ای ناشی از کره شمالی و ایران اشاره کرده بود.

در پاسخ به سئوالی درباره گنجاندن ایران در لیست تهدیدها جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده خاطر نشان کرد که دولت کنونی آمریکا همواره از «رفتارهای پلید ایران در حمایت از تروریسم، تلاش برای توسعه برنامه موشک‌های بالستیک و تهدید کشتیرانی و دریانوردی» سخن گفته و در این راستا این موضع ایالات متحده جدید نبوده بلکه از سال‌ها پیش ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید