افزایش سقط‌ جنین در ایران.. توزیع قرص به وسیله فضای مجازی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی تصویب قانون ممنوعیت کامل سقط‌ جنین در ایران، آمار میزان سقط غیرمجاز در این کشور افزایش‌یافته و توزیع‌کنندگان قرص‌های سقط جنین که عموماً در فضای مجازی فعالیت می‌کنند متهم این پدیده هستند.

روزنامه «ابتکار» پنجشنبه 4 مارس در گزارشی تحت عنوان «سقط غیرقانونی؛ پدیده‌ای شوم» از آمار بالای این روند به‌صورت غیرقانونی در خانه‌ها خبر داده و به نقل از معاون وزیر بهداشت ایران گفته است که بالاترین آمار سقط‌ جنین در ایران با «قرص» است.

گفته می‌شود که قرص‌ها باعث سقط ناقص یا کامل جنین می‌شود و بعد مادران به دلیل خونریزی نیاز به بیمارستان پیدا می‌کنند و آنجا مشخص می‌شود که برای سقط‌ جنین قرص مصرف‌شده و وارد دوره درمان می‌شوند.

به گفته معاون وزیر بهداشت ایران، قرار بوده که قرص‌های سقط‌‌ جنین در دسترس عموم نباشد.

اما بهانه معاون وزیر بهداشت ایران این است که با یک جستجو در اینترنت قرص سقط‌ جنین در کمتر از یک ساعت به دست فرد می‌رسد و دسترسی به این قرص‌ها آسان است و باید پلیس فتا و دادستان‌ها به موضوع سقط غیرقانونی و عرضه این قرص‌ها در فضای مجازی ورود کنند.

درحالی‌که می‌توان گفت فضای مجازی تنها مسیری برای خریدوفروش این قرص‌ها می‌تواند باشد و این قرص‌ها از مسیر قانونی «تولید در لابراتوارهای شیمیایی تهیه دارو» و «سازمان دولتی گمرک ایران» تهیه و سپس به‌صورت غیرقانونی توزیع می‌شوند.
در این گزارش آمده است که با منفی شدن نرخ رشد جمعیت در ایران برنامه وزارت بهداشت برای صیانت از جمعیت، «به‌جای برخورد با تولیدکنندگان و یا وارد کنندگان این قرص‌ها» درخواست ورود پلیس فتا و دادستان به این موضوع و برخورد با توزیع‌کنندگان آن در فضای مجازی هستند.

با وجود مخالفان بسیاری که با ممنوعیت سقط‌جنین در ایران وجود دارند، این قانون همچنان اجرا می‌شود و افرادی که تمایلی به داشتن فرزند ندارند مجبور هستند در مکان‌های غیرمجاز اقدام به سقط‌جنین نموده که آسیب‌های بسیاری سلامت این افراد تهدید کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید