تل آویو: ایران با حمله به کشتی ما کوشید وضعیت مذاکراتی خود را بهبود بخشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل امروز سه‌شنبه 2 مارس گفت که ایران تلاش کرد با هدف قرار دادن کشتی اسرائیلی، موقعیت مذاکراتی خود با غرب را بهبود بخشد.

گانتس گفت: «حمله ایران به کشتی ما، تلاشی به هدف بهبود موقعیت این کشور در مذاکره بود.»

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، دوشنبه گذشته، ایران را به هدف قرار دادن کشتی اسرائیلی متهم ساخت و خاطر نشان کرد که کشورش همواره، اهداف متعلق به تهران را مورد حمله قرار می‌دهد.

این سخنان نتانیاهو، یک روز پس از این بود که رژیم اسد از رهگیری موشک‌های اسرائیلی بر فراز دمشق، خبرداد.

ایران نیز به نوبه خود هرگونه نقش در انفجار هفته گذشته کشتی «ام وی هلیوس ری» در خلیج عمان را انکار کرد.

نتانیاهو در گفته‌هایش به تلویزیون «کان» گفت: «روشن است که این انفجار، اقدامی از سوی ایران است. اما در مورد پاسخ، شما سیاست من را می‌دانید. ایران بزرگترین دشمن اسرائیل است و من مصمم هستم که در برابر آن بایستم. ما در سراسر منطقه، آن را هدف قرار می‌‌دهیم.»

به گفته گروه امنیت دریایی «دریاد گلوبال» مستقر در لندن، کشتی باری حامل خودرو «ام وی هلیوس ری» در حال عزیمت به سنگاپور بود که پنجشنبه گذشته در شمال غربی خلیج عمان، دچار انفجار شد.

خلیج عمان، میان ایران و سلطان نشین عمان در خروجی تنگه استراتژیک هرمز واقع شده که قسمت بزرگی از نفت جهان از آن عبور می‌کند و کشتی‌های ائتلاف به رهبری آمریکا در این آب‌ها در حال تردد هستند.

هنوز علت انفجار کشتی روشن نشده که باعث ایجاد دو حفره به قطر حدود یک و نیم متر در بدنه آن شد بدون این که تلفات جانی در میان خدمه برجای گذاشته یا صدمه‌ای به موتور آن وارد شود.

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل شنبه گذشته عنوان کرد که ایران احتمالا مسئولیت انفجار کشتی باری را به عنوان بخشی از فشارهای فزاینده برای مذاکره مجدد در مورد برنامه هسته ای خود به هدف بهبود شروط مذاکره خود با واشنگتن، برعهده دارد.

واشنگتن و طرف‌های اروپایی در برجام یعنی فرانسه، آلمان و بریتانیا در تلاشند تا توافق را نجات دهند که به تهران اجازه داده، تحریم‌های بین‌المللی را در ازای اعمال برخی محدودیت، کاهش دهد.

این در حالی است که ایران یکشنبه گذشته، پیشنهاد اروپا برای برگزاری نشست غیررسمی با مشارکت ایالات متحده را نپذیرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید