ابراز نگرانی مکرون از نقض مکرر توافق وین و صدور قطعنامه آژانس هسته‌ای علیه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه سه‌شنبه 2 مارس در تماسی تلفنی با حسن روحانی همتای ایرانی خود، نگرانی عمیق خویش را از موارد نقض مکرر توافق وین از سوی ایران ابراز داشت.

این درحالی است که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران درتوئیت خود پیرامون این تماس تلفنی آورده‌است: «رئیس جمهور در گفت‌وگو با همتای فرانسوی‌اش تاکید کرد که برجام قابل مذاکره مجدد نیست و تنها راه حفظ آن لغو تحریم‌های آمریکاست. هرگونه اقدام یا موضع غیرسازنده در شورای حکام می‌تواند به بروز چالش‌های جدید و پیچیده شدن وضعیت جاری منجر شود.»

درهمین اثنا پاریس صدور قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای علیه ایران را اعلام کرد.

ایران سه‌شنبه 2 مارس با تکرار هشدار در مورد صدور مصوبه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه خود، در عین حال پایبندی خود را به دیپلماسی برای حل اختلاف در پرونده هسته‌ای، مورد تأکید قرار داد.

گفتنی است که سه کشور اروپایی عضو برجام، این هفته پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس دادند که طی آن، «نگرانی شدید» خود را از تعلیق برخی بازرسی‌ها از سوی ایران ابراز داشته و خواستار «از سرگیری فوری» تمامی برنامه‌های بازرسی مندرج در توافق برجام شدند.

رئیس جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی همچنین بر عزم خود را برای حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای بویژه در یمن، عراق و لبنان مورد تاکید قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید