روحانی وعده دلار 15 هزارتومانی داد؛ بعد از «ارز جهانگیری» نوبت به «دلار روحانی» رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس‌از آنکه محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران در مورد تأثیر مستقیم دولت در بازار ارز و بالا رفتن نرخ دلار سخن گفت و بسیاری از سیاست‌های دولت ایران مبنی بر فشار حداکثری به ملت مشخص شد، اکنون حسن روحانی با وعده دلار 15 هزارتومانی برای دلجویی از ملتی که سال‌ها هزینه افزایش نرخ ارز را برای مدیریت اقتصاد کشور پرداخته است می‌آید.

روزنامه «وطن امروز» دوشنبه 1 مارس 2021 در گزارشی تحت عنوان «دلار فریدونی» برملا شدن تأثیر مستقیم دولت در بازار ارز، توسط محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران و تکذیب آن را موردانتقاد قرارداد و وعده دلار 15 هزارتومانی حسن روحانی را در صورت آزادسازی منابع مالی بلوکه‌شده تشریح کرد.

بر اساس این گزارش گفته می‌شود اظهارات روحانی به برنامه دولت ایران برای کاهش نرخ ارز در سال آینده و همچنین کاهش 10 هزارتومانی قیمت ارز طی 24 ساعت، نوعی بازی سیاسی باقیمت دلار در آستانه انتخابات است.

به گفته برخی از کارشناسان اقتصاد اگر تمام 7 میلیارد دلار منابع ارزی کشور در کره جنوبی به‌یک‌باره در اختیار کشور قرار گیرد، تأثیر چندانی بر قیمت ارز نداشته و اشاره به افت 10 هزارتومانی قیمت ارز آن‌هم طی یک‌شب، با هیچ منطق اقتصادی قابل توجیه نیست.

عاملان افزایش تعمدی نرخ ارز،تحریم کنندگان اصلی ملت ایران هستند

در این گزارش آمده است که بعد از برملا شدن افزایش نرخ ارز در این سال‌ها مشخص شد که رویکرد دولت در اقتصاد همواره به نفع «صادرکنندگان» بوده و از سوی دیگر معیشت مردم را بشدت تحت‌فشار قرار داده است، حالا مشخص‌شده این پدیده «برنامه‌ریزی‌شده» و حاصل «سیاست اقتصادی دولت» است.

گفته می‌شود بعد از برملا شدن تأثیر مستقیم دولت در بازار ارز، رئیس‌جمهوری ایران را با عنوان «تبرئه کنندگان ترامپ و تحریم کنندگان ملت ایران» می‌خوانند و «تروریسم اقتصادی» که دولت همواره از آن یاد می‌کرد، ترامپ نبوده است.

پیشتر مسئولان ایران به بهانه‌ اینکه قیمت ارز وابسته به عرضه و تقاضا و ناشی از اتفاقات اقتصادی است، فاجعه دلار 25 هزارتومانی را که مساوی با تورم بیش از 40 درصد است توجیه می‌کردند.

محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری ایران در همایشی، به بالا نگه‌داشتن نرخ ارز برای نگه‌داشتن اقتصاد کشور در دوران تحریم‌ اشاره‌کرده و گفته است که ازنظر اقتصادی نرخ ارز ایران 25 یا 27 هزار تومان نیست، «ما» این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید