ایران؛ افزایش 10 برابری قیمت مصالح ساختمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس کانون انبوه‌سازان تهران اعلام کرد که قیمت مصالح ساختمانی در این کشور تا 10 برابر افزایش یافته است.

جمشید برزگر درباره وضعیت بازار مسکن به خبرگزاری ایسنا گفت: «از سال 1396 تاکنون قیمت مصالح ساختمانی حدود 10 برابر افزایش یافته و ساخت و ساز به شدت افت کرده است».

به گفته او جهش قیمت مصالح ساختمانی باعث شده انگیزه‌ای برای تولید مسکن باقی نماند ولی هنوز روی قیمت مسکن بروز پیدا نکرده و تاثیر رکود ساخت و ساز در آینده خود را به شکل رشد قیمت‌ها نشان خواهد داد.

برزگر قیمت مسکن در ایران طی ماه‌های آینده را به علت «ابهامات اقتصاد کلان و نبود چشم‌انداز روشن از وضعیت بازار ارز» غیرقابل پیش‌بینی دانست و افزود: «راهکار اصلی این است که ثبات اقتصادی ایجاد شود و تولید مسکن افزایش یابد تا در آینده مجددا با نوسان قیمت مواجه نشویم».

او در ادامه اعلام کرد که قیمت مصالح بعضا تا بیش از 10 برابر افزایش یافته، به طور مثال میلگرد سه سال پیش کیلویی 1200 تومان بوده که هم اکنون به کیلویی 14 تا 15 هزار تومان رسیده است. هر پاکت سیمان نیز کمتر از 10 هزار تومان بوده که هم اکنون پاکتی 48 هزار تومان به علت واسطه‌هایی که در این بین هستند و قیمت یک پاکت سیمان 18 هزار تومانی را 48 هزار تومان به دست مصرف کننده نهایی می‌رسانند.

گفتنی است، اگرچه معاملات مسکن در ایران با رکود مواجه شده اما قیمت‌ها همچنان رو به افزایش است. کارشناسان عواملی مانند رشد قیمت زمین، مصالح، دستمزد، عوارض شهرداری، خدمات مهندسی و خاصیت چسبندگی قیمت‌ها را در این موضوع دخیل می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید