اعدام 3زندانی عرب اهوازی و کشتن یک زندانی دیگر زیر شکنجه ماموران امنیتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنا به گزارش سازمان حقوق بشر اهواز اهرو، «جاسم حیدری» زندانی 32 ساله عرب اهوازی به همراه دو زندانی دیگر به نام‌های «علی خسرجی» و «حسین سیلاوی» سحرگاه امروز دوشنبه 11اسفند در زندان سپیدار اهواز اعدام شدند. طبق بیانیه این سازمان که بر روی سایت آن منتشر شده مقامات امنیتی نام «ناصر خفاجیان» را نیز به عنوان زندانی اعدامی به همراه این سه زندانی اعلام کردند اما او سال گذشته در اعتراضات زندان سپیدار زیر شکنجه کشته شده بود.

در بیانیه سازمان حقوق بشر اهواز آمده: «دیروز یکشنبه 10 اسفند اداره اطلاعات اهواز با خانواده این چهار زندانی تماس گرفته و از آنها خواسته بود به یکی از مراکز امنیتی در منطقه چهارشیر اهواز مراجعه کنند. این منابع ابراز داشتند که پس از حضور خانواده‌ها درچهارشیر، آنها با اتومبیل‌های اداره اطلاعات به زندان سپیدار جهت ملاقات با فرزندان خویش منتقل شدند. در این دیدار، زندانیان از اجرای قریب الوقوع حکم اعدام خود خبر داده بودند».

این بیانیه می افزاید: «پس از اعتراض زندانیان در اهواز به عدم آزادی مشروط آنها طی شیوع ویروس کرونا در فروردین گذشته بسیاری از زندانیان از جمله چهار زندانی مذکور به مکان‌های نامعلومی انتقال یافتنه و بیم اعدام مخفیانه آنها می رفت. اما اخیرا خبرهایی در رابطه با اعتراض این چهار زندانی از طریق دوختن لب‌های خود به حکم اعدام و شرایط سخت نگه‌داری به گوش رسیده بود».

سازمان حقوق بشر اهواز با اشاره به نامه سازمان عفو بین‌الملل به رئیس قوه قضائیه ایران مبنی بر لغو حکم اعدام جاسم حیدری و سه زندانی دیگر تصریح می کند: «دیوان عالی کشور ایران در نوامبر 2020 حکم اعدام جاسم حیدری به اتهام "همکاری با گروه های مخالف نظام" و "بغی" را تایید کرد. این زندانی در دسامبر 2017 در بازگشت از کشور اتریش بازداشت شد و ابتدا در زندان اوین و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز انتقال یافت».

در پایان این بیانیه آمده: «سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محکومیت شدید اعدام مخفیانه زندانیان سیاسی عرب اهوازی که در جریان دادگاه‌های غیرعلنی و بدون رعایت حداقل استانداردهای بین‌المللی به اعدام محکوم شده بودند، از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری و به ویژه فرستاده حقوق بشر در امور ایران مصرانه می‌خواهد که این جنایت سازمان یافته رژیم جمهوری اسلامی علیه زندانیان بی دفاع را محکوم کرده و اقداماتی فوری برای نجات دیگر زندانیان محکوم به اعدام انجام دهد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید