نماینده مجلس ایران: دولت باید به دخالت در بورس و کاهش ارزش آن اعتراف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجتبی یوسفی نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس ایران با اشاره به اعتراف محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی در بالا بردن قیمت ارز، گفت که دولت باید به « به دخالت ‎دولت در ‎بورس و جمع سرمایه مردم و سپس کاهش یک سومی آن» هم اعتراف کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم یوسفی روز یکشنبه 28 فوریه 2021 در صفحه ایسنتاگرام خود نوشت: « اعتراف آقای ‎واعظی به بالا بردن قیمت ارز برای اداره اقتصاد کشور، هرچند دیر، اما اظهر من الشمس بود. باید دید چه وقت زمان اعتراف به دخالت ‎دولت در ‎بورس و جمع سرمایه مردم و سپس کاهش یک سومی آن می‌رسد؟»

محمود واعظی روز پنج‌شنبه گفت که «از نظر اقتصادی نرخ ارز ایران 25 یا 27 هزار تومان نیست» و ضمن اعتراف به دستکاری نرخ ارز از سوی دولت، فاش کرد « ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم تا امروز دشمنان بگویند که فشار حداکثری شکست خورده و آنها به دنبال حل مسائل هستند و امروز ایران از موضع قدرت است.»

پیش از این هم علی بابایی کارنامی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس ایران با اشاره به وضعیت نابسامان بازار بورس گفته بود که دخالت دولت بازار بورس را به این وضعیت انداخت.

بابایی به خبرگزاری ایسنا گفت، ‌اگر بازار سرمایه روند طبیعی خود را پیش می‌گرفت و هیچ کس از بیرون آن را سازمان دهی نمی‌کرد، این اتفاقات نمی‌افتاد.

او این موضوع را اینگونه توضیح داد: «ماجرای بورس در ایران زمانی متفاوت شد که به دخالت دولت در بازار سرمایه برخوردیم. دولت شرکت‌های تازه کار، شرکت‌های خصوصی، کارگزاری‌های غیردولتی و... را بازارگردانی کرد. اگر بازار سرمایه روند طبیعی خود را پیش می‌گرفت و هیچ کس از بیرون آن را سازمان دهی نمی‌کرد، این اتفاقات نمی‌افتاد و اگر هم می‌افتاد شبیه همه سودها و زیان‌های بازارهای مختلف بود. وقتی از دخالت دولت حرف می‌زنیم، به طور مشخص از افشای اطلاعات و خلق رانت اطلاعاتی حرف می‌زنیم. این ماجرا باعث سوء استفاده بعضی از اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه شد.»

اعتراف واعظی به دستکاری نرخ ارز برای کاهش فشار حداکثری در حالی مطرح شد که پیش از آن اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری ایران اعتراف کرده بود که در حال حاضر بیش از 100 میلیارد دلار از منابع درآمدی در این کشور به علت تحریم کاهش پیدا کرده و اگر این درآمد حاصل و هزینه می‌شد، شرایط و زندگی مردم متفاوت‌تر از امروز بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم