ادامه اعتراضات در بلوچستان ایران؛ قطعی اینترنت ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خشم و اعتراض پراکنده کماکان در تعدادی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران در واکنش به کشتار 10 سوختبر بلوچ ادامه دارد. در تازه‌ترین اقدام مقامات ایرانی برای کنترل نارضایتی در این استان محروم، دسترسی به اینترنت نیز با اختلال گسترده‌ای روبرو شده است.

شرکت «نت بلوکس» که فعالیت‌های اینترنتی را رصد می‌کند، یکشنبه گزارش داد که به دنبال اعتراضات چند روز اخیر در بلوچستان ایران، دسترسی به اینترنت در این منطقه با مشکلات اساسی مواجه شده است. این شرکت توضیح داده که اختلال و قطع اینترنت همچنان در این استان ادامه دارد.

در همین زمینه چهار سازمان «عفو بین‌الملل»، «آرتیکل19»، «اکسس ناو» و «گروه میان» در نامه‌ای از مقامات ایرانی خواسته‌اند بلافاصله قطعی اینترنت در استان سیستان و بلوچستان را متوقف کند. این سازمان‌ها از حکومت ایران خواسته‌اند به استفاده غیرقانونی خود از قوای قهریه مرگبار علیه معترضان پایان دهد.

کمپین فعالین بلوچ نیز گزارش داده که جوی کاملا امنیتی در استان حاکم است و نیروهای پلیس و امنیتی زیادی از استان‌های همجوار برای ارعاب و سرکوب معترضان به بلوچستان اعزام شده‌اند. این کمپین همچنین از بازداشت شهروندان بلوچ خبر داده و افزوده که ماموران امنیتی شماری از معترضان بلوچ زخمی شده در «شورو» را از داخل بیمارستان همراه با ضرب و شتم بازداشت کردند.

گفتنی است که به دنبال کشته شدن حداقل 10 سوختبر بلوچ و زخمی شدن بسیاری دیگر در روز 23 ماه جاری میلادی در نقطه مرزی شهرستان سراوان توسط ماموران سپاه پاسداران ایران، اغلب شهرهای بلوچستان اعتراضات گسترده‌ای را شاهد بود.

واکنش‌های مردمی

پس از اعلام کشتار سوختبران بلوچ، اهالی قربانیان و مردم سراوان در اطراف بیمارستان رازی این شهر تجمع کردند. همزمان تجمعات گسترده‌ای در نقاط دیگر شهر شکل گرفت و مردم معترض به فرمانداری این شهرستان حمله کرده و خودروهای پلیس را به آتش کشیدند.

اعتراضات مردم سراوان به سرعت به خشمی عمومی در کل استان تبدیل شد و چندین شهرستان دیگر از جمله زاهدان، ایرانشهر، کورینسرجنگل، جکیگور، چابهار شاهد اعتصاب گسترده و حضور در برابر ادارات دولتی بود. ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از سرجنگل، تیراندازی نیروهای امنیتی از درون پاسگاه این شهر به مردم معترض را نشان می‌داد که همین امر باعث هجوم مردم به درون پاسگاه شد.

موضع گیری شخصیت‌های و نهادهای غیر دولتی

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان با محکوم‌کردن کشتار سوختبران بلوچ، خواستار رسیدگی بی‌طرفانه مقامات مسئول و مجازات عاملان تیراندازی به سوختبران شد. وی اشاره کرده که «با توجه به معضل بیکاری در بلوچستان، بخش از مردم به سوختبری روی آورده‌اند. تا زمانی که جایگزینی برای کسب درآمد وجود نداشته باشد، نباید این راه ارتزاق را بر مردم بست».

حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان نیز با محکومیت حادثه کشتار سوختبران و غیر قانونی و ضد دینی توصیف‌کردن آن، اظهارداشته که «در کدام منبع از منابع دینی و قانونی، قتل مردم بی‌دفاع که به دنبال سیرکردن شکم کودکان خود هستند، جایز شمرده شده است؟»

کانون مدافعان حقوق بشر ایران نیز طی نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، کشتار حداقل 10 سوختبر بلوچ را «بیرحمانه» توصیف کرد و خواستار رسیدگی به این کشتار و سرکوب مردم بلوچ شد.

طرح «رزاق» و کشتار سوختبران

به گفته عبدالستار دوشوکی کارشناس امور ایران و بلوچستان، مقامات محلی برای ایجاد درگیری میان بلوچ‌ها و تبدیل سوختبری به یک رانت حکومتی، طرحی به نام «طرح رزاق» را در مناطق مرزی بلوچستان به اجرا درآورده‌اند. طبق این طرح، فقط شهروندانی که در 20 کیلومتری مرز زندگی می‌کنند حق سوختبری دارند و تنها یک کارت سوختبری به هر پنج خانواده وابسته داده می‌شود. در همان حال طبق این طرح باید یک نفر از این پنج خانواده در برجک‌های مرزی نزدیک روستای خود به مرزداری بپردازد.

طبق نظر دوشوکی این طرح به وضوح تلاش دارد مردم بلوچ را در برابر هم قرار دهد به ویژه آن که فقر و بیکاری فقط محدود به روستاها وشهرهای 20 کیلومتری مرز نیست و پدیده‌ای عام در کل استان است. او می‌افزاید که استفاده از جوانان بلوچ در برج‌ها و پاسگاه‌های مرزی و وادار کردن آنها به تیراندازی به سوختبران بلوچ نه تنها هیچ کمکی به فقرزدایی و حل معضل بیکاری در بلوچستان نمی‌کند بلکه به بی‌امنی و درگیری‌های داخلی میان مردم و عشایر منطقه دامن خواهد زد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم