اذعان رئیس دفتر روحانی به تاثیر سیاست «فشار حداکثری»آمريكا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمود واعظی رئيس دفتر ریاست جمهورى ايران با اذعان به تاثیر سیاست «فشار حداکثری» آمريكا ،گفت: «روزهایی را پشت سر گذاشتیم که زیر 100هزار بشکه فروش نفت داشتیم و نمی‌توانستیم حتی پول آن را جابه‌جا کنیم.»

بنا به گزارش «اعتماد آنلاین»، محمود واعظی پنج‌شنبه 8اسفند در «آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان» با اظهار این که از نظر اقتصادی، نرخ ارز ایران 25 یا 27هزار تومان نیست، گفت: «ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم تا امروز دشمنان بگویند که فشار حداکثری شکست خورده و آنها به دنبال حل مسائل بروند. به همین دلیل امروز ایران در موضع قدرت است.»

او با این بیان، «زمانی که این جنگ به کشور تحمیل شد، روزانه 2میلیون و 800هزار بشکه نفت می‌فروختیم»، گفت: «اما در این دوران، روزهایی را پشت سر گذاشتیم که زیر 100هزار بشکه فروش نفت داشتیم و نمی‌توانستیم حتی پول آن را جابجا کنیم، با این وجود ناچاربودیم فضایی را در کشور ایجاد کنیم که کمبود کالایی نداشته باشیم تا دشمن از این فضا سوء استفاده نکند.»

محمود واعظی در مورد روند فروش حال حاضر نفت، یادآور شد: «خوشبختانه شرایط در حال تغییر است. اگرچه تحریم‌ها کاهش نیافته اما اکنون فروش و صادرات نفت در کشور روان شده است و امیدواریم این شرایط را پیش ببریم.»

از گفته‌های تازه محمود واعظی می‌توان دریافت کرد که سیاست «فشار حداکثری» ترامپ مؤثر بوده و‌ باعث کاهش شدید درآمدهای ارزی ایران شده است، به‌گونه‌ای که مقامات، تصمیم گرفتند، نیاز به ارز کشور را از صادرکنندگان و تولیدکنندگان فراهم کنند.

واعظی برای اولین بار تلویحا اعتراف می‌کند که جمهوری اسلامی ایران نتوانست از هیچ کشور خارجی، استقراض کند و مجبور شد تا با بالابردن نرخ ارز، یا به تعبیری دیگر با کاهش ارزش پول ملی، صادرکنندگان و تولیدکنندگان را تشویق به واریز کردن ارز حاصله از صادرات خود به بانک مرکزی کند.

همچنین بر خلاف ادعاهای مقامات ایرانی، گفته‌های واعظی بیانگر ان است که دولت با افزایش نقدینگی و به تبع آن کاهش ارزش پول ملی، بیشترین فشار ناشی از تحریمها را بر دوش مردم عادی انداخته است.

در مورد ادعای واعظی درباره بهبود وضعیت فروش نفت، باید گفت که بنا به گزارش شرکت‌های رصدکننده نفتکش‌ها، مانند شرکت کپلر، پترو لجستیک و اس وی بی اینترنشنال، همگی از افزایش صادرات نفت ایران در سه ماه اخیر خبر داده‌اند. این رشد صادرات نفت ایران با رویکرد ملایمتر جو بایدن در مقایسه با دولت ترامپ حاصل شده و چین را به خرید هر چه بیشتر نفت از ایران تشویق کرده است.

اظهارات تازه رئیس دفتر حسن روحانی درباره وضعیت اقتصادی پیش‌رو ی ایران تا حدود زیادی خوشبینانه ارزیابی می‌شود به این دلیل که هنوز این کشور از امکان انتقال پول نقد محروم است. واکنش حمید علوی نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره جنوبی در رابطه با دارایی‌های بلوکه شده ایران در سئول که گفته بود «کره‌ای‌ها می‌خواهند کالاهای بنجل خودشان را به‌جای بدهی به ایران بدهند»، شاهدی بر این مدعاست.

اظهارات مقامات ایرانی، نشان می‌دهد که دسترسی به پول نقد مهمترین خواسته تهران در حال حاضر است. این شرایط همچنین دلیلی بر موفقیت کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ به ویژه در زمینه محروم کردن ایران از دریافت پول نقد بوده و در همین حال اهرمی تاثیرگذار در دستان جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا در تعامل با تهران به‌شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم