.
.
.

دارایی‌های مسدودشده ایران در کره‌جنوبی در گرو تصمیم سئول و توافق واشنگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه کره‌جنوبی، موافقت ایران با پیشنهاد سئول در مورد نحوه استفاده از دارایی‌های بلوکه‌شده تهران در بانک‌های کره‌جنوبی را مورد تاکید قرار داد.

وزارت خارجه کره‌جنوبی سه‌شنبه 23 فوریه گفت که لغو مسدود شدن عملی دارایی‌ها از طریق رایزنی با کشورهای مرتبط با این موضوع از جمله ایالات متحده، صورت خواهد گرفت.

این در حالی است که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسدارن ایران، این بیانیه و آزادسازی دارایی‌های ایران پس از مذاکره کره‌جنوبی با آمریکا را «بهانه» نامید.

فارس نوشته، بیانیه وزارت خارجه کره‌جنوبی درحالی صادر شده که عبدالناصر همتی، مدیر کل بانک مرکزی ایران روز گذشته اعلام کرده بود، با یو جانگ هیان سفیر کره‌جنوبی در ایران بر سر نحوه انتقال و استفاده بدون محدودیت از منابع مالی مسدود شده تهران، به توافق رسیده است.

روزنامه همشهری نیز از قصد کره‌جنوبی برای آزادسازی یک‌میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی ایران از سوی سئول برای نشان دادن حسن نیت این کشور خبر داد.

بر اساس این گزارش، مقام‌های کره‌جنوبی با این اقدام می‌خواهند «ثابت کنند بر عهد خود برای آزادسازی دلارهای حبس‌شده ایران وفادار می‌مانند.»

گفتنی است منابع بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی که 7 میلیارد دلار اعلام شده، در طول ماه‌های گذشته به مشکل دیپلماتیک مهمی در روابط دو کشور تبدیل شده است.

سپاه پاسداران در 15 دی‌ماه، یک کشتی کره‌جنوبی را به دلیل آن چه «آلودگی نفتی و مخاطرات زیست‌محیطی» اعلام کرد، در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد ولی رسانه‌های ایران، توقیف این کشتی را در ارتباط با بلوکه شدن منابع مالی ایران در کره‌جنوبی دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم