مرکل به روحانی: باید تعهدات برجامی خود را انجام دهید و پیام مثبت بفرستید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه 17 نوامبر 2021 به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران اطلاع داد که این کشور باید به تعهدات برجامی خود بازگشته و پیام مثبت ارسال کند تا شانس بازگشت به برجام را افزایش دهد.

شتفان سیبرت سخنگوی آنگلا مرکل گفت که او به حسن روحانی اطلاع داده درباره نقض تعهدات برجامی از سوی ایران نگران است؛ توافقی که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در صورت متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خواهان بازگشت به آن است.

وزارت امور خارجه فرانسه هم روز چهارشنبه اعلام کرد ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه این کشور روز پنج‌شنبه تحولات مربوط به ایران را با همتایان آلمانیف بریتانیایی و آمریکایی‌اش به بحث و گفتگو می‌گذارد.

بر اساس این اطلاعیه وزرای امور خارجه آلمان و بریتانیا روز پنج‌شنبه برای دیدار با لودریان به پاریس می‌روند و وزیر امور خارجه آمریکا از طریق ویدئو در این نشست حضور خواهد یافت.

جرالدین گریفیث سخنگوی اقلیمی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه به العربیه گفت که کاخ سفید پیش از عقب‌نشینی ایران از نقض توافق هسته‌ای برجام به این توافق بازنخواهد گشت.

او گفت که دیپلماسی بهترین روش تحقق صلح در منطقه است و امنیت منطقه و منع دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای یک اولویت است. به گفته او آمریکا خواهان توافق جدیدی است که فعالیت‌های ایران در منطقه را هم در بر گیرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که بود که مسیر دموکراسی درباره توافق هسته‌ای با ایران باز است، اما نگفت که آیا دولت جو بایدن تماس مستقیمی با طرف ایرانی داشته یا خیر.

بلینکن به «نشنال پابلیک» گفت: «مسیر دموکراسی همینک باز است. ایران از پای‌بندی به توافق دور است لذا باید ببینیم در آینده چه می‌کند.»

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا تلاشی برای از سرگیری دپیلماسی مستقیم، گفت که موضع آشکار رئیس‌جمهوری آمریکا این است که اگر ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد، آمریکا نیز چنین خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم