ردپای ایران در حمله موشکی به اربیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش روز سه‌شنبه اعلام کرد که شهر اربیل در شمال عراق مورد هدف 14 موشک قرار گرفت و در این حمله که گفته شده ردپای ایران در آن دیده شد، یک نفر کشته و 9 نفر دیگر زخمی شدند.

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق درباره این حمله گفت که «اقدام تروریستی که اربیل را هدف قرار داد، همزمان با تلاش‌های ما برای دور نگاه داشتن عراق از درگیری‌ها و هرج مرج، رخ داد.»

او گفت که به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد تا از تبدیل شدن عراق به «حیاط خلوت درگیری‌ها» جلوگیری کند.
نخست‌وزیر عراق پیش از این خواستار تشکیل کمیته تحقیق ویژه در اقلیم کردستان با هدف مشخص کردن عوامل حمله موشکی به فرودگاه بین‌المللی اربیل شد.

جنین هینیس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور عراق هم حمله صورت گرفته به اربیل را محکوم کرد؛ حمله‌ای که یک شهروند بازنشسته در آن کشته و تعدادی دیگر از جمله یک سرباز آمریکایی و تعدادی از پیمانکاران مرتبط با ارتش آمریکا زخمی شدند.

او خواستار خویشتنداری و همکاری بغداد و اربیل برای سپردن جنایتکارات به دستان عدالت شد. هینیس همچنین درخواست کرد که عراق از درگیری‌های بین‌المللی دور نگاه داشته شود.

فرودگاه بین‌المللی اربیل شامگاه دوشنبه 15 فوریه 2021 هدف حمله موشکی قرار گرفت و 3 موشک به منطقه پیرامونی این فرودگاه و 5 موشک به مناطق مرکزی شهر اصابت کردند.

در ابتدا منابع امنیتی عراق گزارش کردند که آتش‌سوزی گسترده در پی سقوط دو موشک در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی اربیل عراق رخ داده است. رسانه‌های عراقی در گزارش‌های اولیه خود به نقل از منابع امنیتی گزارش کردند که سه موشک خمپاره به منطقه پیرامون فرودگاه اربیل برخورد کردند. همزمان رسانه‌های کُردی از وقوع دو انفجار در نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل خبر دادند.

به نقل از منابع امنیتی گزارش شد که یک پایگاه نظامی در شمال عراق که در اختیار نیروهای آمریکایی است، هدف حمله موشکی قرار گرفت. خبرنگار العربیه هم به نقل از سازمان مبارزه با تروریسم کردستان اعلام کرد فرودگاه اربیل هدف دو موشک قرار گرفت. این منابع امنیتی به العربیه گفتند که منطقه وزیران اربیل هدف 5 موشک قرار گرفت و موشک‌ها به مناطق پرجمعیت اربیل اصابت کردند و در پی این حمله موشکی حداقل دو نفر مجروح شدند.

دقایقی پس از این حمله هلی‌کوپترهای آمریکایی برای شناسایی منبع حملات موشکی، بر فراز فرودگاه اربیل به پرواز در آمدند
گزارش‌های تکمیلی نشان داد که سامانه‌های دفاع موشکی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش تعدادی از موشک‌های شلیک شده به سمت اربیل را رهگیری و منهدم کردند و از 8 موشک شلیک شده به سمت اربیل، 5 موشک به مناطق مرکزی این شهر اصابت کرد. در پی این حمله ترافیک پروازی فرودگاه اربیل متوقف و همه پروازهای این فرودگاه لغو شد.

گروهی که خود را گردان‌های «اولیاء دم» می‌خوانند، بدون ارائه هیچ سندی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و گفتد که «اشغالگران آمریکایی» را مورد هدف قرار داده‌اند.

به گزارش خبرنگار العربیه صبح روز سه‌شنبه کامیون‌هایی که به عنوان سکوی پرتاب موشک استفاده شده‌ بودند پیدا شد که در آنها 4 موشک کاتیوشای هنوز شلیک نشده وجود داشت.

گروهی که مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت، با ایران در ارتباط بود. این گروه مسئولیت تعدادی از حملات صورت گرفته به نیروهای ائتلاف، پیمانکاران مرتبط با ائتلاف و همچنین تاسیسات آمریکایی از جمله سفارت این کشور در بغداد را بر عهده گرفت.

نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان از شورای امنیت و سازمان ملل خواست خطرات مرتبط با حمله موشکی به اربیل را جدی بگیرند. او دولت عراق خواست با اجرای قانونی اساسی، به تهدیدات موجود علیه ملت کردستان پایان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید