رئیسی: درب زندان‌های خود را به روی مدعیان حقوق بشر باز می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس قوه قضاییه ایران در پیشنهادی غیرمنتظره اعلام کرد که کشورش آمادگی دارد درب زندان‌های خود را به روی فعالان حقوق بشر که آنها را «مدعیان حقوق بشر» خواند، باز کند تا از هر زندان در ایران که خواستند بازدید کنند، مشروط به اینکه بگذارند ایران هم هر زندانی را که در کشور آن‌ها است بازدید کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، ابراهیم رئیسی امروز دوشنبه 15 فوریه 2021 در جلسه شورای عالی قوه قضاییه، نهادهای حقوق بشری را به «دروغگویی» متهم کرد و گفت: «ما آمادگی داریم درب زندان‌های خود را باز کنیم تا مدعیان حقوق بشر، هر زندانی را که در ایران می‌خواهند، ببینند».

او در ادامه سخنان خود افزود: «مشروط به اینکه بگذارند ما هم هر زندانی را که در کشور آن‌ها می‌خواهیم ببینیم؛ در این صورت معلوم خواهد شد که حقوق بشر در کدام کشور بیشتر رعایت می‌شود».

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل بارها درباره شرایط «بی‌رحمانه و غیرانسانی» در زندان‌های ایران هشدار داده است.

پیش از این، عفو بین‌الملل اعلام کرد که به برخی نامه‌های اداری ایران دست یافته که نشان می‌دهد شرایط در زندان‌های این کشور از نظر شیوع کرونا «خطرناک» است و مقامات این اطلاعات را پنهان کرده‌اند.

به نوشته عفو بین‌الملل، نامه‌های رسمی درز کرده‌ای که به دست این نهاد حقوق بشری رسیده نشان می‌دهد که دولت ایران درخواست‌های مکرر مقامات ارشد سازمان زندان‌ها برای تامین امکانات مورد نیاز برای مهار شیوع ویروس کرونا و درمان زندانیان مبتلا شده را نادیده گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم