با جهش نرخ ارز؛ خودرو بار دیگر در ایران گران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران اعلام کرد که کاهش قیمت خودرو که از حدود یک ماه پیش با ریزش قیمت ارز به کانال 23000 تومان اتفاق افتاده بود، دوباره به قیمت قبل خود بازگشت و در این مدت حدود 5 درصد افزایش یافت.

سعید موتمنی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، دوشنبه 15 فوریه 2021 در مورد وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: «بازار خودرو بعد از نوسانات قیمت ارز نوسانات جزئی داشت که از روز گذشته آرام‌تر شده است و کاهش قیمتی که از یکم بهمن ماه با ریزش قیمت ارز به کانال 23000 تومان اتفاق افتاده بود دوباره به قیمت قبل خود بازگشت و در این مدت حدود 5 درصد افزایش یافت».

به گفته او، چند روزی است که قیمت ارز تغییر خاصی نداشته و امکان اینکه فروشندگان بیشتری به بازار بیایند وجود دارد.

موتمنی درباره قیمت انواع خودرو گفت: «پراید 108 تا 109 میلیون تومان، تیبا صندوقدار 114 تا 115 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 حدود 195 تا 197 میلیون تومان، پژو 405 حدود 186 تا 187 میلیون تومان، سمند 186 تا 188 میلیون تومان، هایما مونتاژی 690 میلیون تومان، جک s5 حدود 635 میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند».

در ماه ژانویه 2021 انتشار مصاحبه رئیس شورای رقابت و اظهارات وزیر صمت در مورد قیمت خودرو، بازار این کالا را دچار تب و تاب کرد و باعث شد قیمت‌ها بین 5 تا 10 میلیون تومان افزایش پیدا کند که معادل افزایش 70 درصدی بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، شورای رقابت مصوبه‌ای را مبنی بر استفاده از فرمول جدید قیمت‌گذاری برای 18 خودرو ارائه کرد که بر اساس آن در صورتی که افزایش 50 درصدی تولید اتفاق بیفتد، مؤلفه تورم بخشی از فرمول حذف و به جای آن قیمت بازار جایگزین خواهد شد، انتشار همین خبر کافی بود تا بازار خودرو در ایران دچار آشفتگی شود.

آشفتگی بازار خودرو در ایران ادامه یافت و در همین ماه، با کاهش نرخ ارز قیمت خودرو نیز تا حدودی کاهش یافت. نعمت‌الله کاشانی‌نسب در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در مورد وضعیت بازار خودرو، در این باره گفت که نرخ‌ها در بازار خودرو شیب نزولی یافته بود؛ پس از اظهارات رئیس شورای رقابت بازار دچار هیجان شد و قیمت‌ها افزایش یافت اما مجدد پس از سه روز قیمت‌ها در بازار کاهشی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم