فعال کارگری در ایران: دستمزد کارگران تنها 40 درصد هزینه زندگی‌شان را پوشش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک فعال کارگری در شهرستان ری با اظهار تاسف از شرایط بد معیشتی که جامعه کارگری با آن روبروست، اعلام کرد که دستمزد فعلی کارگران در بهترین حالت تنها 40 درصد هزینه‌های زندگی آنهارا پوشش می‌دهد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، شنبه 13 فوریه 2021 داود عسکری با بیان اینکه حداقل معیشت در شهرهای مختلف از 8 تا 10 میلیون برآورد می‌شود، گفت: «کارگران و بازنشستگان با حداکثر 2 تا 3 میلیون تومان در ماه در وضعیت معیشتی اسفباری روبرو هستند».

عسکری با انتقاد از وعده و وعیدهای غیرواقعی درباره ترمیم مزد کارگران از اینکه هر بار کارگران باید به خاطر «منافع و مصالح نظام» کوتاه بیایند، اظهار ناخرسندی کرد.

او با اظهار تاسف نسبت به شرایط بد معیشتی که جامعه کارگری با آن روبروست، اعلام کرد که دستمزد فعلی کارگران در بهترین حالت تنها 40 درصد هزینه‌های زندگی آنهارا پوشش می‌دهد و جیب کارگران حداقل در نیمی از ماه خالی ا‌ست، در حالیکه بر اساس ماده 41 قانون کار، دستمزد کارگران می‌بایست مطابق تورم اعلامی تعیین و اجرایی شود.

این کارشناس مسائل کارگری از اوضاع و احوال تاسفبار بازنشستگان نیز انتقاد کرد و گفت: «به نام‌ همسان‌سازی؛ در بوق و کرنا کردند که برای افزایش حقوق و تامین معاش بازنشستگان چنین و چنان کردیم اما در خاتمه کارمشخص شد با تبعیضی که میان بازنشستگان ایجاد شد چه کلاه گشادی بر سر بازنشستگان و پیشکسوتان تامین اجتماعی که یک عمر در عرصه‌های خودکفایی و استقلال کشور فعال بودند، گذاشته‌اند».

عسگری از ابلاغیه اخیر معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری به تامین اجتماعی درباره مواردی همچون پایه سنوات و مزد کارگران انتقاد کرد و گفت: «تنها نهاد مسئول دراین خصوص، شورای عالی کاراست و دولت و نهادهای غیرمسئول حق دخالت ندارند که اگر چنین باشد؛ شاهد موج اعتراضات کارگری خواهیم بود».

اشاره او به نامه اخیر معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری است که در آن خواستار از میان برداشتن سایر سطوح مزدی و پایه سنوات کارگران شده است. این نامه با انتقاد شدید فعالان کارگری مواجه شده است.
علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) در این رابطه به ایلنا گفت: در صورت‌ عدم ابطال این نامه و پیگیری موضوع، باید منتظر واکنش جدی کارگران کشور باشند».

عسگری در ادامه تاکید کرد که دولت باید به وظایف خود برابر کارگران عمل و خطوط قرمز جامعه کارگری را رعایت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم