واکنش ایران به خبر بازداشت دیپلمات ایرانی در ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی وزارت خارجه ایران ادعا کرد که هیچ‌یک از کارکنان سرکنسولگری این کشور در استانبول بازداشت نشده است و مطلب منتشر شده در این باره در یکی از رسانه‌های ترکیه را تکذیب کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، جمعه 12 فوریه 2021 سعید خطیب‌زاده در واکنش به انتشار خبر بازداشت دیپلمات ایرانی در یکی از رسانه‌های ترکیه ادعا کرد: «مطلب مطرح شده کاملا بی‌اساس و مبتنی بر اتهامات بی‌پایه است».

به گفته او، هیچیک از کارکنان سرکنسولگری ایران در استانبول از دور و نزدیک درگیر فعالیت‌های مطرح شده در رسانه ترکیه نبوده و نیستند، همچنین احدی از کارمندان سرکنسولگری ایران بازداشت نشده است.

خطیب‌زاده همچنین اعلام کرد که فرد نام برده شده در این رسانه کارمند سرکنسولگری نبوده است.

برخی رسانه‌های ترک درباره دستگیری فردی به نام محمدرضا ناصرزاده اخباری منتشر کرده‌اند. روزنامه صباح این کشور گزارش داد که ناصرزاده 43 ساله، دیپلمات ایرانی است و به ظن ارتباط با پرونده قتل مسعود مولوی بازداشت شده است.

مسعود مولوی در سال 2019 در استانبول ترور شد. ظاهرا او مامور سابق اطلاعاتی ایران بوده که با خروج از این کشور به فعالیت‌های ضد حکومت مشغول می‌شود و در کانال تلگرامی خود اخباری درباره فساد در دستگاه‌های مختلف سیاسی و امنیتی ایران منتشر می‌کرده است.

بر اساس گزارش روزنامه صباح ترکیه، نام ناصرزاده در جریان بررسی پرونده دیگر متهم این پرونده یعنی سیاوش اباذری مطرح شده است.
اباذری متهم است که در فرار علی اسفجانی که ظاهرا مغز متفکر پرونده ترور مسعود مولوی بوده نقش کلیدی داشته است. بر اساس گزارش رسانه ترک ناصرزاده متهم است با ارائه مدارک هویتی جعلی، کمک کرده تا اسفجانی از ترکیه فرار کند و به ایران بازگردد.

خطیب‌زاده در حالی این خبر را تکذیب کرد که گزارشی دیگر درباره حمله اعضای کنسولگری ایران به خبرنگاران ترکیه که درباره قتل مسعود مولوی گزارش می‌دادند منتشر شده است.

در همین رابطه، شبکه تی آر تی ترکیه ویدیویی از حمله کارکنان کنسولگری ایران در استانبول منتشر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم