مطهری: می‌توانستیم به جای تهدید با موشک ارتباط با کشورهای عربی را بهبود ببخشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نماینده سابق مجلس ایران با بیان اینکه ایران می‌توانست روابط با کشورهای عربی را بهبود ببخشد، تاکید کرد که در این زمینه «غفلت» شد و باید این کشورها از سوی ایران جذب می‌شدند، به جای اینکه با موشک‌ها تهدید شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، جمعه 12 فوریه 2021، علی مطهری با انتقاد از نبود اتحاد در ایران، اعلام کرد که این موضوع باعث اختلاف درباره برجام شد که دشمن از آن استفاده کرد.

او افزود: «می‌توانستیم روابط مان را با کشورهای عربی بهبود ببخشیم و در این زمینه غفلت شد. باید این کشورها را جذب می‌کردیم به جای اینکه با موشک‌ها تهدید کنیم».

مطهری خواستار ایجاد رابطه با کشور سعودی همانند زمان هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهوری سابق و دومین چهره پرنفوذ جمهوری اسلامی شد.

گفتنی است، هاشمی رفسنجانی در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اسلامی سال 1991 با ملک عبدالله دیدار کرد. پس از این ملاقات در داکار سنگال، روابط تیره دو کشور که همزمان با جنگ عراق بدتر نیز شده بود، روبه بهبود رفت.

نماینده سابق مجلس ایران همچنین تاکید کرد که رابطه ایران و مصر نباید قطع باشد و رابطه دوستی با دو کشور سعودی و مصر را گام مثبتی ارزیابی کرد.

مطهری تصریح کرد که دولت روحانی چین را بعد از برجام «تحویل نگرفت» و این «اشتباه» بود.

به گفته او، روی برجام خیلی «تبلیغ بی‌جا» شد و نباید این قدر مردم را امیدوار می‌کردند و امید به اروپا هم «غیرمنطقی» بود.

نماینده سابق مجلس ایران، با بیان اینکه لازم نیست ایران با آمریکا تنش داشته باشد، اظهار کرد: «کل مشکل ما با آمریکا، اسرائیل است. غیر از این مشکلی نداریم. مثل فرانسه و انگلیس. با حفظ ارزش فلسطین، باید ارتباطمان را گسترش بدهیم. یکی از دروازه‌های اثرگذاری روی دنیا ارتباط با آمریکا ست. از این باید استفاده کرد».

مطهری با انتقاد از فرصت‌سوزی در ایران بیان کرد: «در تیره شدن ارتباط روسیه و ترکیه، به ما پیشنهاد شد مرغ روسیه را تامین کنیم ولی به خاطر ضعف ساختار اقتصادی نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم و یا درباره ظرفیت های کشور عراق هم همچنین بود».

او ادعا کرد که اسرائیل به دنبال «نابودی» ایران است اما آمریکا چنین قصدی ندارد و خواستار همراهی قدم به قدم با آمریکا شد و نبود تفاوت میان رئیس‌جمهوری‌های مختلف در آمریکا را نادرست توصیف و تاکید کرد که میان اوباما با ترامپ تفاوت وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم