علی‌رغم خط مشی ضداسرائیلی؛ برنامه‌ای تقلیدی از تلویزیون اسرائیل در ایران پخش می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تلویزیون ایران که همواره خط مشی ضداسرائیلی خود را نشان داده و بر آن پافشاری می‌کند، به تازگی پخش یک برنامه تقلیدی از تلویزیون اسرائیل را آغاز کرده در حالیکه حق کپی رایت را رعایت نکرده و مجوزی برای این تقلید برنامه نگرفته است.

بر اساس گزارش تایمز، «یک نسخه تقریباً یکسان» از یک برنامه بازی اسرائیلی به نام «بوم» که در سال 2014 پخش می‌شد، به تازگی در تلویزیون ایران پخش می‌شود.

Advertisement

برنامه اصلی در اسرائیل یک مسابقه‌ای است که در آن شرکت‌کنندگان تلاش می‌کنند تا «بمب‌های» غیرواقعی را با چهار سیم رنگ خنثی کنند- هر سیم پاسخ به یک سری از «سوالات» را نشان می‌دهد.

دادن جواب اشتباه و قطع سیم اشتباه منجر به انفجار تصنعی می‌شود که «ماده‌ای کف‌مانند را در همه جا می‌پاشد».

این در حالی است که به تازگی، تصاویری از یک برنامه تلویزیونی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که گفته می‌شود از تلویزیون دولتی ایران پخش شده و شباهت عجیبی به برنامه «بوم» دارد.

ایدو روزنبلوم، خالق «بوم» در این باره اظهار کرد: «قانونی یا غیرقانونی، نهایتا مردم- چه در اسرائیل و چه در ایران- از نمایش‌های این بازی لذت می‌برند».

او در ادامه با کنایه در این باره گفت: «من هرگز تصور نمی‌كردم كه ایران دستان خود را روی بمبی اسرائیلی قرار دهد و این موضوع باعث سرگرمی‌اش شود».

روزنبلوم همچنین افزود: «فرهنگ و سرگرمی توانایی از بین بردن شکاف‌ها و شاید حتی کاهش تنش‌ها را به غیرمنتظره‌ترین روش‌ها داشته باشد».

بر اساس این گزارش، در حالی که «بوم» به تعدادی از کشورها فروخته شده بود، نسخه ایرانی به طور «رسمی» مجوز ندارد.

گفتنی است، برنامه تقلیدی تلویزیون ایران «سیم آخر» نام دارد و رضا رشیدپور مجری این برنامه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم