خیانت از داخل؛ ایران رسوایی ترور فخری‌زاده را فاش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در تحول عجیبی درارتباط با ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران که چند ماه پیش رخ داد و نظام را به لرزه در‌آرود، محمود علوی وزیر اطلاعات ایران اعلام کرد شخصی که پشتیبانی لجستیکی این عملیات را انجام داده، از نیروهای مسلح ایران بوده است.

علوی شامگاه دوشنبه 8 فوریه در یک برنامه تلویزیونی فاش کرد که وزارت اطلاعات، اخطارهایی را درباره نشانه‌های اجرای این عملیات در 5 روز پیش از ترور را داده بود و نسبت به این که «دشمن» در حال برنامه ریزی برای ترور فخری‌زاده در نقطه‌ای است که عملیات اجرا گردید، هشداردهی کرده بود.

وزیر اطلاعات تأکید کرد شخصی که مقدمات اولیه ترور را فراهم کرد، یکی از اعضای نیروهای مسلح است.

علوی همچنین خاطرنشان کرد: «از آنجا که وزارت اطلاعات، اجازه انجام اقدامات اطلاعاتی در نیروهای مسلح را نداشت، این وزارت خانه از نیروهای مسلح خواست تا نماینده‌ای تعیین کنند تا در مورد احتمال جلوگیری از اجرای عملیاتی علیه فخری‌زاده کار کند اما متأسفانه عملیات قبل از شروع به کار این نماینده، انجام شد.

او خاطرنشان کرد: «ما اطلاعاتی در مورد محل ترور داشتیم اما نه در خصوص تاریخ اجرای ترور فخری‌زاده از اعضای نیروهای مسلح بود و شخصی که مقدمات ترور را فراهم کرده نیز عضو نیروهای مسلح است. ما در وزارت اطلاعات نمی‌توانیم وارد امور اطلاعاتی نیروهای مسلح بشویم بنابراین ما از نیروهای مسلح خواستیم تا نماینده‌ای برای بررسی نقشه ترور بفرستند اما متأسفانه عملیات قبل از اعزام وی انجام شد.»

شایان ذکر است که محسن فخری‌زاده از فرماندهان برجسته سپاه پاسداران، جمعه 7 آبان ماه سال جاری ( شمسی) در جریان حمله‌ای در آبسرد در دماوند کشته شد. پس از آن رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و شماری از مقامات دولتی، گزارش‌های ضد و نقیضی پیرامون شرح کشته شدن او را مطرح ساختند.

فخری زاده رئیس مرکز تحقیقات و فناوری وزارت دفاع ایران که یکی از برجسته‌ترین توسعه دهندگان برنامه هسته‌ای ایران به حساب می آمد، در 27 نوامبر سال 2020 در عملیاتی که تهران آن را «تروریستی» توصیف کرد، کشته شد.

در آن زمان وزارت دفاع ایران اظهار داشت که «عناصر تروریستی مسلح، به خودرو حامل فخری زاده حمله کردند» که او در درگیری میان تیم محافظانش و مهاجمان به شدت مجروح شد» و به بیمارستان منتقل گردید و با وجود تلاش پزشکان برای نجاتش، درگذشت.

درهمین راستا ایران، تل آویو را که قبلاً بارها متعهد شده بود، تمام اقدامات ممکن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نجام دهد، متهم به دست داشتن در این عملیات کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید