ایران؛ بیش از 400 فعال مدنی خواستار پایان حصر خانگی موسوی،‌ رهنورد و کروبی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیش از 400 فعال سیاسی و مدنی ایران طی فراخوانی مشترک در آستانه پایان دهمین سالگرد حصر خانگی مهدی کروبی،‌ میرحسین موسوی و زهرا رهنورد خواستار پایان دادن فوری به محدودیت‌های آنان شدند.

وبسایت خبری کلمه‌ نزدیک به حامیان موسوی، روز سه‌شنبه 9 فوریه گزارش داد، فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشر با امضای نامه‌ای مشترک نوشته‌اند این حصر «مغایر اصل قانونی بودن جرم و مجازات و در نتیجه عملی غیرقانونی» است.

در این نامه آمده است: «اقدام به حبس و حصر خودسرانه و بدون مبانی قانونی و طی هرگونه فرایند قضایی،‌ از مصادیق بارز نقض حقوق بنیادین شهروندان است.»

امضا کنندگان تاخیر در لغو کامل و فوری این حصر را موجب استمرار تشدید خسارات ملی دانسته‌اند و خواستار اتمام بدون قید و شرط آن شده‌اند.

گفتنی است، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در سال 88 به همراه مهدی کروبی، دیگر نامزد این انتخابات به نحوه شمارش آرا اعتراض کردند و با مطرح کردن موضوع «تقلب در انتخابات» حکومت را با چالش جدی مواجه کردند، در همین راستا آنها از هواداران جنبش سبز دعوت کردند در تظاهرات گسترده شرکت کنند.

پس از آن با مطرح شدن تئوری فتنه از سوی علی خامنه‌ای رهبر ایران این سه شخصیت سیاسی به «فتنه‌گری» متهم شده و بدون تشکیل دادگاه به حصر خانگی محکوم شدند.

حصر خانگی آنها با اعتراض‌های زیادی از سوی احزاب و شخصیت‌های سیاسی مواجه شد و علیرغم وعده‌ها برای برطرف شدن حصر، آنها همچنان در این وضعیت به سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید