فوری

پخش زنده

اسپانیا: توافق هسته‌ای با ایران باید اصلاح شود

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

آرانشا گونزالس وزیر امور خارجه اسپانیا روز دوشنبه 8 فوریه 2021 در گفتگو با شبکه العربیه تاکید کرد که توافق هسته‌ای با ایران باید از طریق گفتگو اصلاح شود.

او از نگرانی کشورش درباره احتمال استفاده غیرصلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای خبر داد و گفت که کشورهای منطقه باید بخشی از توافق هسته‌ای با ایران باشند.

گونزالس گفت که به سه کشور خلیجی با هدف تقویت روابط سیاسی سفر می‌کند و در این سفرها موضوع برنامه هسته‌ای ایران را با مقامات این سه کشور در میان می‌گذارد.

او به روابط مادرید و ریاض هم اشاره کرد و گفت که اسپانیا با پادشاهی عربی سعودی و کشورهای دیگر در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری می‌کند.

وزیر امور خارجه اسپانیا به تحولات اقتصادی سعودی هم پرداخت و توضیح داد که این کشور شاهد تحولات اقتصادی سریعی بوده و چشم‌انداز 2030 سعودی توان رقابتی این کشور را افزایش خواهد داد.

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی هم روز دوشنبه 8 فوریه 2021 با اشاره به فعالیت‌های اتمی و موشکی بالستیک ایران، خواستار حضور پررنگ کشورهایی که بیشترین تهدیدها از سوی ایران متوجه آنها است، در هر گونه توافق در آینده شد.
امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه روز جمعه 29 ژانویه 2021 هم در گفتگو با العربیه تاکید کرده بود که هر مذاکره‌ای که با ایران صورت گیرد، سختگیرانه خواهد بود و حضور شرکای منطقه‌ای از جمله پادشاهی عربی سعودی در آن ضروری خواهد بود.

رئیس‌جمهوری فرانسه در آن زمان گفت: «در منطقه [خاورمیانه] باید با سعودی به توافق اطمینان‌بخش برسیم و این کشور را در هر توافقی با ایران، شریک کنیم.»
مکرون در ادامه افزود: «نباید اشتباه سال 2015 را مرتکب شویم و باید طرف‌های منطقه‌ای را در توافق هسته‌ای مشارکت دهیم.»

تبلیغات

برگزیده های کاربران