كاوه شيرزاد:بعد از محكوم شدن اسدى اروپا باید مصونیت دیپلمات‌های رژیم ایران را لغو کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بسیاری از فعالان ایرانی در خارج از کشور ضمن استقبال از حکم دادگاه آنتورپ بلژیک علیه دیپلمات ايرانى اسدالله اسدی به اتهام اقدامات تروریستی، خواستار مقابله اروپا با «تروریسم دولتی» جمهوری اسلامی شدند.

اسدى در آخرين جلسه دادگاه روز پنجشنبه گذشته به اتهام حمل بمب از ایران به اتریش با کیف دیپلماتیک و دادن آن به اعضای هسته تروریستی متبوعش در لوکزامبورگ به بیست سال زندان محکوم شد. سه متهم دیگر نسمه نعامی و امیر سعدونی و مهرداد عارفانی به ترتیب به 18، 15و 17 سال زندان و نيز سلب تابعيت بلژيكى محکوم شدند.

اين هسته تروريستی به رهبرى اسدى قصد داشتند بمبی را به تجمع سالانه «سازمان مجاهدین خلق» در تابستان سال 2018 در پاریس برده و منفجر کنند كه سرويسهاي اطلاعاتي فرانسه و بلژيك اين عمليات را خنثى كردند.
کاوه شیرزاد، فعال سیاسی و مدیر موسسه " شهروندیار" در فرانسه، در گفتگو با " العربیه فارسی" معتقد است كه به دنبال محکومیت اسدی، اتحادیه اروپا باید مصونیت سفرا و دیپلمات های رژیم ایران را لغو کند.

كاوه شيرزاد
كاوه شيرزاد

آقای کاوه شیرزاد نظر شما در ارتباط با حکمی که در دادگاه بلژیک صادر کرد چیست؟

از اینکه دادگاه بلژیک برای اولین بار، یک دیپلمات جمهوری اسلامی را به جرم تروریستی دستگیر و به بیست سال زندان محکوم کرده خوشحالم چون تا به حال سابقه نداشته دخالت مستقیم دیپلمات های حکومت، در ترورهای برون مرزی مورد پیگرد قضایی قرار بگیرد. از طرف دیگر متعجب شدم که چرا دادگاه بلژیک حکمی در مورد جمهوری اسلامی و مقامات و سازمانهای داخل آن صادر نکرده است؟ سوال اینست که چه کسی در داخل ایران این بمب را ساخته؟ دستور عملیات توسط چه کسی یا چه سازمانی داده شده؟ چه کسانی، چه سازمانی پشتیبانی مالی این عملیات را به عهده داشته اند؟ اینها همه سوالاتی هستند که دادگاه بلژیک روی آنها خط کشیده در حالیکه در دادگاه میکونوس به این موارد پرداخته شد و مشخصا دخالت شخص خامنه ای، رفسنجانی و علی فلاحیان محرز و حکم جلب آنها صادر شد. اما در این دادگاه به طرز عجیبی تحقیقات از اسدالله اسدی دیپلمات تروریست جمهوری اسلامی فراتر نرفت و بالاسری ها از تعقیب دادگاه مصون ماندند چرا؟ سوال اینست که آیا بلژیک و کشورهای اروپایی می خواهند بصورت ریشه ای با منشا اصلی تروریسم که همه می دانیم مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی هستند مبارزه کنند یا اینکه صرفا می خواهند به صورت سطحی موضوع این بمب گذاری را جمع کرده و ببندند.

واکنش دولت‌های اروپایی بعد از صدور حكم عليه هسته تروريستی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دولت‌های اروپایی تا کنون هیچ واکنش شفاف و مناسبی به این اقدام تروریستی اثبات شده نشان ندادند. ظاهرا آنها نمی خواهند بدانند جمهوری اسلامی در ماهیت تروریستی، با دولت اسلامی یا داعش فرقی نمی کند. تنها فرق داعش با جمهوری اسلامی اینست که داعش را هیچ دولتی در دنیا به رسمیت نمی شناخت اما همه کشورهای دنیا، جمهوری اسلامی را به رسمیت می شناسند و این حکومت در سازمان ملل متحد کرسی رسمی دارد. جمهوری اسلامی قوانین شریعت را مانند داعش اجرا می‌کند. حجاب را اجباری می‌کند. شلاق می‌زند. اعدام در ملا عام می‌کند. دست و پا قطع می کند. داعش بدون دادگاه رسمی بدون قوانین تصویب شده و تصویب مجلس دست به چنین کارهایی می‌زد اما جمهوری اسلامی با دادگاه رسمی، قوانین تصویب شده در مجلس چنین کاری را می‌کند. جمهوری اسلامی از نظر تروریسم هم کاملا شبیه دولت اسلامی داعش عمل می‌کند، اما چون دولت قانونی و رسمی دارد و توسط جهان به رسمیت شناخته شده اهداف تروریستی اش را در قالبی رسمی‌تر و حرفه‌ای تر انجام می‌دهد. مثلا بمب را با چمدان دیپلماتیک جابجا می‌کند، پاسپورت‌های قلابی حکومت ساخته برای جابجایی تروریست ها درست می کند، رهبران گروه‌های تروریست مانند طالبان و القاعده را در تهران پناه می‌دهد و بجای اینکه شبیه گروه‌های تروریستی سنتی عملیات تروریستی کند این کار را از طریق گروه‌های نیابتی انجام می‌دهد و برای باج گیری پس از هر اقدام تروریستی یا گروگان گیری بوسیله دیپمات‌هایی مانند ظریف وارد چانه زنی و امتیاز گیری می‌شود. واقعیت تلخ اینست که سیاست غرب در برابر جمهوری اسلامی سیاست چمبرلن در برابر هیتلر است. ما در غرب یا شاهد فقر اندیشه در برابر تروریسم دولتی جمهوری اسلامی هستیم یا منافع دیگری در میان است که ما از آن بی خبریم.

شواهد تروریسم دولتی جمهوری اسلامی چیست؟

آنها نمی خواهند باور کنند جمهوری اسلامی به آرامکو حمله موشکی کرد! آنها نمی خواهند باور کنند جمهوری اسلامی در مرکز یهودیان آرژانتین بمب گذاری کرد! نمی خواهند ببینید جمهوری اسلامی در مقر تفنگذاران دریایی آمریکا در بیروت به واسطه حزب الله بمب گذاری کرد! آنها نمی خواهند ببینند جمهوری اسلامی دیپلماتهای آمریکا را گروگان گرفت. آنها نمی خواهند ببینند جمهوری اسلامی از طریق نیروهای نیابتی دارد شهروندان آنها را می کشند و بسیاری موارد دیگر.

از نظر شما راه حل مقابله با اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی چیست؟

ما گروهی از جوانان و اکتیویست‌های ایرانی در کمپین اتحاد برای زم دور هم جمع شده ایم تا در برابرماشین ترور و آدم‌کشی جمهوری اسلامی مانع ایجاد کنیم. ما با تمرکز روی ریایش و قتل دولتی روح الله زم فعالیت خود را آغاز کردیم و می کوشیم با مداخله موثر روبروی اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی بایستیم و کشورهای اروپایی و دیگر کشورها را وادار به واکنش مناسب کنیم. اما در این مورد اگر اسدالله اسدی، این دیپلمات تروریست جمهوری اسلامی از بلژیک خارج نمی شد پلیس بلژیک نمی توانست او را بازداشت، بازرسی و محاکمه کند چون وی در بلژیک مصونیت دیپلماتیک داشت. اگر وی در همان بلژیک می خواست بمب را منفجر کند مانعی در برابر او نبود و کسی نمی توانست بخاطر همین قانون او را بازرسی، بازداشت و محاکمه کند.

غرب باید مشخصا بخاطر این پرونده، مصونیت دیپلماتیک جمهوری اسلامی را حذف کند چرا که آنها از مصونیت دیپلماتیک خود برای جابجایی بمب، اسلحه، پول سیاه، تجهیزات اتمی و جابجایی تروریست‌ها استفاده می‌کنند. آنها همچنین باید دیپلمات‌های ایرانی را از خاک اروپا و آمریکا اخراج کنند و تا بدست آوردن تضمین‌های لازم برای عدم تکرار چنین حوادثی، به آنها اجازه ورود به خاک اروپا و آمریکا را ندهند.
در مرحله بعدی باید به فکر تغییر حکومت اسلامی با کمک به مخالفین جمهوری اسلامی و مردم ایران باشند. اولین قدم هم در این مسیر مشروط کردن هرگونه مذاکره با جمهوری اسلامی به رعایت حقوق بشر در ایران است. یعنی غربی‌ها بدون بهبود وضعیت حقوق بشر نباید به جمهوری اسلامی امتیاز داده شود. این کار فضا را برای مردم باز می کند تا قدرت را از دست جمهوری اسلامی خارج کنند. در غیر این صورت غربی‌ها با امنیت خود بازی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم