عضو مجلس ایران: دخالت دولت بازار بورس را به این روز انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی بابایی کارنامی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس ایران با اشاره به وضعیت نابسامان بازار بورس گفت، دخالت دولت بازار بورس را به این وضعیت انداخت.

او در گفت‌وگو با ایسنا گفت، ‌اگر بازار سرمایه روند طبیعی خود را پیش می‌گرفت و هیچ کس از بیرون آن را سازمان دهی نمی‌کرد، این اتفاقات نمی‌افتاد.

علی بابایی کارنامی در ادامه گفت: «ماجرای بورس در ایران زمانی متفاوت شد که به دخالت دولت در بازار سرمایه برخوردیم. دولت شرکت‌های تازه کار، شرکت‌های خصوصی، کارگزاری‌های غیردولتی و... را بازارگردانی کرد. اگر بازار سرمایه روند طبیعی خود را پیش می‌گرفت و هیچ کس از بیرون آن را سازمان دهی نمی‌کرد، این اتفاقات نمی‌افتاد و اگر هم می‌افتاد شبیه همه سودها و زیان‌های بازارهای مختلف بود. وقتی از دخالت دولت حرف می‌زنیم، به طور مشخص از افشای اطلاعات و خلق رانت اطلاعاتی حرف می‌زنیم. این ماجرا باعث سوء استفاده بعضی از اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه شد.»

قبل از این به تاریخ 19 ژانویه در پی سقوط شاخص بورس در ایران و گسترش اعتراضات مال‌باختگان، رئیس بورس این کشور استعفا داد.

سقوط شاخص بورس علاوه بر اعتراضات پیاپی مال‌باختگان حالا دامن مسئولان ایران را نیز گرفته است.

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ایران، استعفای دوباره خود را به دلیل فراهم نشدن شرایط اعلامی، به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

او در متن استعفای خود نوشت که علت این اقدام «فراهم نشدن شرایط اعلامی جهت حمایت از صنایع، بازار سرمایه و سرمایه‌گذاران» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید