خامنه‌ای: اگر تمامی تحریم‌ها را در عمل بردارند به تعهدات برجامی برمی گردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی خامنه‌ای رهبر نظام ایران یکشنبه7 فوریه تاکید کرد که تهران تا زمانی که در وهله نخست تحریم‌های ایالات متحده برداشته نشود، از اقدامات هسته ای خود عقب نخواهد نشست.

خامنه‌ای در سخنان خود در برابر فرماندهان نیروی هوایی ایران گفت: «آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها حق هیچ‌گونه شرط‌گذاری ندارند؛ زیرا تعهدات برجامی خود را نقض کردند و آن طرفی که باید شرط بگذارد جمهوری اسلامی است زیرا به تعهدات خود پایبند بود؛ بنابراین ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند.»

شایان توجه است که سخنان خامنه‌ای که از تلویزیون رسمی کشور پخش شد، نخستین سخنرانی اوست که پس از تحلیف بایدن رئیس جمهور آمریکا ایراد می شود که تاکید کرده، خواهان بازگشت به برجام است.

خامنه ای افزود: «این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد. این، سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچکس از آن عدول نخواهد کرد.»

گفتنی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2018 به شکل یک جانبه از برجام خارج شد.

بایدن خاطر نشان ساخته بود که به دنبال احیای برجام خواهد بود اما تاکید داشت که ایران ابتدا باید اقدامات هسته‌ای اخیر خود را که باعث ایجاد منازعه میان دو کشور می‌شود، کنار بگذارد.

رهبر 81 ساله رژیم ایران که صاحب کلمه الفصل و تصمیم نهایی در تمامی امور ریز و درشت ایران است، با مفاد برجام موافقت کرده بود که درسال 2015 میان ایران و گروه 5+1 امضا شده بود.

یک مقام دولت ایالات متحده در گفته‌هایش به سی ان ان تأکید کرد که نگرانی روزافزونی در دولت بایدن در این مورد وجود دارد كه فعالیت‌های غنی‌سازی ایران می‌تواند مانع دستیابی به توافق هسته‌ای جدید شود.

این مقام گفت که دولت بایدن در حال تلاش برای دستیابی به توافق داخلی در مورد نحوه تعامل آمریکا با پرونده هسته‌ای ایران است.
او خاطرنشان كرد كه دولت پیش از این «خطوط اصلی را در نبرد با ایران ترسیم كرده بود.»

همزمان و در حالی که همه نگاه‌ها به دولت جدید آمریکا دوخته شده که آماده بازگشت به برجام، مشروط به توقف نقض تعهدات برجامی از سوی تهران است، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر این که واشنگتن باید به سرعت عمل کند، عنوان نمود، قانونی که توسط پارلمان ایران تصویب شده، دولت را ملزم می کند، در صورتی که واشنگتن تحریم‌ها را بر ندارد، مواضع هسته‌ای خود را تشدید کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم