افزایش غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران و نصب 696 سانتریفوز جدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاظم غریب آبادی نماینده دائمی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که کشورش، 696 سانتریفیوژ از نسل «آی آر 2 ام» با ظرفیت 4 برابر نسل قبلی را در مرکز نطنز اصفهان و دو زنجیره از نسل «آی آر 6» در فردو در نزدیک تهران، نصب کرده است.

غریب آبادی در توییتر خود نوشت: «نصب تعداد بیشتری از سانتریفیوژهای جدید، در راه است.» و «آژانس بین المللی انرژی اتمی هنوز قادر به انجام فعالیت‌های راستی آزمایی است و از پیشرفت‌های برنامه ریزی شده در این زمینه، مطلع می‌شود.»

Advertisement

این تنش‌آفرینی یک روز پس از هشدار آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دراین خصوص بود که اگر ایران به نقض تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد، فقط «چند هفته» تا تولید مواد قابل شکافت هسته‌ای برای ساخت سلاح اتمی فاصله خواهد داشت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سه شنبه 2 فوریه در مصاحبه با سی ان ان پیشنهاد داد که جوزف بورل هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای «بازگشت هماهنگ و همزمان» ایران و ایالات متحده به توافق هسته ای، مداخله کند.

در حالی که دولت جدید آمریکا می گوید ایران باید به طور كامل به تعهدات برجامی خود برگردد، تهران تاکید دارد كه ایالات متحده باید تحریم‌ها را قبل از بازگشت به برجام، لغو كند.

موضوع خروج ایران از تعهدات برجامی خود در هفته‌های اخیر پس از تصویب قانون «اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها» در 2 دسامبر توسط مجلس، که دولت را ملزم به افزایش نرخ غنی سازی تا 20 درصد می‌کند، از حساسیت بیشتری برخوردار شده است.

مجلس ایران بر اخراج بازرسان آژانس جهانی انرژی هسته ای از ایران در صورت عدم لغو تحریم‌های مالی، بانکی و نفتی تا ماه مارس و همچنین تعلیق پروتکل الحاقی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، صحه گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم