مخالفت نظام پزشکی ایران با واردات واکسن روسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی ایران تاکید کرد که واکسن کرونا باید تاییدیه سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی این کشور را داشته باشد و مسئولیت هر نوع واردات واکسن و تزریق آن با وزارت بهداشت ایران خواهد بود.

بر اساس گزارش فانا، یکشنبه 31 ژانویه 2021 حسین کرمانپور درباره واردات واکسن روسی کرونا به ایران تاکید کرد این واکسن تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارد.

به گفته او هر واکسنی که معتبر باشد و از نظر مجامع علمی و داخلی از جمله سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و داروی این کشور تاییدیه داشته باشد، قابل استفاده است و مورد تایید است و تنها واکسنی با این مشخصات باید از خارج وارد ایران شود.

وی در پاسخ به اینکه واکسن روسی کرونا تنها مورد تایید سازمان غذا و داروی کشور است و تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارد، پس اگر واکسنی یکی از این دو خصوصیتی که اشاره کردید را نداشته باشد آیا می توان به کشور وارد کرد، گفت: «وزارت بهداشت ایران به عنوان مرجع اعلام این موضوع است و مسوولیتش را هم قاعدتا می پذیرد و کاری به نظام پزشکی کشور ندارد. نظام پزشکی یک سازمان غیرحاکمیتی پزشکان است. مسوولیت هر نوع واردات واکسن و تزریق آن با وزارت بهداشت است و طبیعتا کسانی که نخواهند واکسن مصوبه سازمان بهداشت جهانی را داشته باشند مسوولیتش را باید بپذیرند و بقیه هم این واکسن را تزریق کنند.»

کرمانپور درباره آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا از سوی سازمان نظام پزشکی کشور، گفت: «سازمان نظام پزشکی کشور نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشت که رئیس‌جمهور دستور موکد دادند وزارت بهداشت اجازه دهد ما هم در واردات واکسن به آنها کمک کنیم».

او در ادامه افزود: «نامه‌ای هم به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت نوشتیم که وزیر تلویحا عنوان کردند که واردات واکسن از سوی سازمان نظام پزشکی مشکلی ندارد ولی به صورت کتبی تا این لحظه نامه‌ای از سوی وزارت بهداشت دریافت نکرده‌ایم که مجوز برای واردات بدهند ولی ما اقداماتی انجام داده‌ایم و منابع را شناسایی کردیم به مجرد اینکه وزارت بهداشت اجازه دهد ما اقدام به واردات می‌کنیم البته تا وزارت بهداشت مجوز واردات ندهد منابع خود را برای واردات واکسن کرونا اعلام نمی‌کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید