اعدام‌های سلسه‌وار در ایران؛ جاوید دهقان خلد (محمد عمر) به دار آویخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد که بامداد امروز حکم مجازات یکی از «سرکرده‌های وابسته به گروه جیش العدل» در سیستان و بلوچستان اجرا شده است.

با اینکه چندی پیش، جمعی از فعالان و چهره‌های سیاسی ایران در بیانیه‌ای به «محکومیت پی در پی فعالان سیاسی و مدنی» به اعدام و زندان اعتراض کرده و گفته‌اند که این احکام باعث «افزایش وخامت و بحران داخلی» می‌شود اما صدور و اجرای حکم اعدام علیه فعالان سیاسی در ایران همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه 30 ژانویه 2021 روابط عمومی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان از اجرای حکم اعدام یکی از سرکرده‌های گروهک وابسته به جیش العدل به نام «جاوید دهقان خلد» معروف به «محمد عمر» به علت آنچه محاربه از طریق کشیدن سلاح و حمله مسلحانه به مامورین سپاه و عضویت و همکاری با گروهک‌های مخالف نظام، خوانده شده، به دار آویخته شد.

بر اساس این گزارش، در تاریخ 5 ژوئن 2015 در پی تحقیقات و اقدامات انجام شده برای شناسایی و دستگیری افراد عضو در گروهک‌های مخالف نظام، «جاوید دهقان خلد» معروف به «محمد عمر» از سرکرده‌های یکی از گروهک مخالف که در ربایش پنج نفر از مرزبانان در سراوان به عنوان رئیس گروه اقدام کرده بود، دستگیر شد.

اتهام تفهیم شده به این فعال سیاسی مخالف نظام، «اقدام مسلحانه علیه کشور و عضویت و همکاری موثر با گروهک‌های تروریستی» عنوان شده و دادگاه پس از انجام رسیدگی‌های قضائی نسبت به متهم «جاوید دهقان خلد» اقدام به صدور رای کرد و بر اساس حکم دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد. بر اساس این گزارش، حکم او بامداد امروز در محوطه زندان اجرا شد.

گفتنی است، ایران در دهه‌های اخیر از کشورهایی بوده که بیشترین تعداد اجرای مجازات اعدام را در جهان داشته است، بر اساس اعلام آمار رسمی در ایران، طی سال 2020 تعداد اعدام‌ها بدون تغییر اساسی شباهت زیادی به سال 2019 داشت. به اعتقاد کارشناسان، هدف جمهوری اسلامی از اعدام، مبارزه با جرم نیست بلکه هدف اصلی ایجاد رعب و وحشت در جامعه است تا مردم و به خصوص مخالفان و مبارزان با نظام را بترسانند و از اعتراضات بیشتر جلوگیری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید