رویترز: بایدن رابرت مالی را به عنوان فرستاده ویژه در امور ایران منصوب خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دو منبع مطلع پنج‌شنبه 28 ژانویه 2021 به خبرگزاری رویترز گفتند پیش‌بینی می‌شود که دولت جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا رابرت مالی مشاور سیاسی اسبق وزارت خارجه در دوره اوباما را به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران منصوب کند.

یکی از این دو منبع که خواست نامش فاش نشود گفته که خبر منصوب شدن رابرت مالی به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران امروز یا فردا اعلام خواهد شد.

Advertisement

آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا پیش‌تر درباره ایران گفته بود؛ مادامی که ایران به تعهداتش که آنها را نقض کرده پایبند نشود، ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران باز نخواهد گشت. او در ادامه گفت که «این موضوع مدتی به طول خواهد کشید».

او همچنین گفت مدتی زمان لازم است تا بتوان میزان پایبندی ایران به تعهداتش را مورد ارزیابی قرار داد. ما از این مرحله دور هستیم، این دست‌کم چیزی است که می‌توان در این رابطه گفت.

بلینکن در اولین کنفرانس خبری خود توضیح داد که ایران دیگر در بسیاری زمینه‌ها به تعهداتش عمل نمی‌کند و چنانچه تصمیم بگیرد به تعهداتش باز گردد این امر مدتی به طول خواهد انجامید.

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا نیز راهکارهای مقابله با «رفتار بی‌ثبات کننده ایران» و فشار بر چین برای پایبند کردن آن به تعهدات بین‌المللی‌اش را بررسی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم