.
.
.

یک شهروند عرب در اهواز اعدام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فعالان عرب اهوازی روز پنج‌شنبه 28 ژانویه 2021 از اعدام یک شهروند عرب به نام علی مطیری در زندان شیبان این شهر خبر دادند.

مطیری متهم است که در سپتامبر 2018 در کشته شدن دو عضو بسیج در منطقه شیبان نقش داشته است؛ موضوعی که خود او و نزدیکانش به شدت آن را رد کرده و اعلام کردند که علی مطیری تحت شکنجه ناچار به اعتراف به این موضوع شده است. هم‌بندی‌های او در این‌باره گفته‌اند که او پس از حدود یک سال حبس در انفرادی و شکنجه به این جرم اعتراف کرده است.

در روزهای گذشته منابع حقوق بشر اهواز گزارش دادند که علی مطیری مربی حرفه‌ای بوکس و بوکسور نیمه‌حرفه‌ای در اهواز که حدود دو سال پیش بازداشت و پس از آن به اعدام محکوم شده بود، از زندان مرکزی اهواز به مکان نامعلومی منتقل شده است و نگرانی بابت احتمال اجرای حکم او افزایش یافته است.

پیش از این پنج زندانی سیاسی عرب به نام‌های حسین سیلاوی، علی خسرجی، علی مجدم، جاسم حیدری و علی مطیری که حکم اعدام برایشان صادر شده، در اعتراض به این حکم و همچنین به ‌دلیل شرایط نامطلوب زندان شیبان اهواز با دوختن لب‌هایشان اعلام اعتصاب غذا کرده بودند.

علی مطیری، علی خسرجی، حسین سیلاوی و علی مجدم، هم‌زمان با سالگرد حمله به رژه نیروهای نظامی در شهر اهواز از زندان شیبان به بازداشتگاه وزارت اطلاعات منتقل شدند. این زندانیان مدتی بعد به انفرادی‌های زندان شیبان فرستاده شده‌ و در یکی از اتاق‌های این بند، در شرایط بسیار نامناسبی به‌ سر می‌برند.

گفتنی است، حکم اعدام مطیری تنها 10 روز پس از اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر شیرازی در دیوان عالی کشور در ایران تایید شد. همزمان با تایید این حکم، پدر علی مطیری هم در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم