فرانسه: تهران اگر خواهان بازگشت آمریکا برجام است باید به تعهدات برجامی خود بازگردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریاست جمهوری فرانسه سه شنبه26 ژانویه اعلام کرد که ایران اگر خواهان بازگشت ایالات متحده به برجام است، باید «هرگونه اقدام تحریک آمیز» را متوقف کرده و به «احترام» به تعهدات برجامی خود باز گردد.

یکی از مشاوران کاخ الیزه در جریان گفت‌وگو با انجمن مطبوعات دیپلماتیک فرانسه تأکید کرد: «اگر آنها در مذاکرات جدی بوده و خواهان تعهد همه طرف های مرتبط با برجام هستند، ابتدا باید از اقدامات تحریک آمیز دست برداشته و ثانیاً به تعهدات برجامی بازگردد که (ایران) از احترام به آنها دست برداشته است.»

ایران: توپ اکنون در زمین آمریکاست

در این راستا مجید تخت روانچی سفیر ایران در سازمان ملل پیشتر عنوان کرده بود که همه موارد موجود در پرونده روابط کشورش با آمریکا، به دولت بایدن بستگی دارد.

تخت‌روانچی در مصاحبه با «ان بی سی نیوز» در پاسخ به این که ایران در صدد چه اقدامی در راستای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای است، گفت: «توپ اکنون در زمین آمریکا است.»

او همچنین اعلام کرد که کشورش پس از روی کار آمدن بایدن، هیچ مذاکره ای با آمریکا انجام نداده است و در صدد گفتگوی مستقیم یا از طریق واسطه با واشنگتن نیست و تهران اقدامات اعتماد سازی را در اختیار ندارد و این موضوع کاملا به آمریکا بستگی دارد.

فرصتی تازه

این موضع همزمان بود با اظهارات فرانك مكنزی فرمانده ستاد مرکزی آمریكا در اولین سفر خود در منطقه در دوران دولت جدید آمریكا كه تأكید كرد، روابط میان ایالات متحده و ایران پس از تحلیف بایدن، از فرصت جدیدی برخوردار شده است.

مکنزی گفت که علیرغم افزایش تهدیدهای ایران در ماه‌های منتهی به انتخاب و تحلیف بایدن، ایالات متحده توانست آنچه را «بازدارندگی پایدار» توصیف کرد را برای مواجهه با «زمان پیش بینی نشده» حفظ کند.

مکنزی دو روز پیش با بیان این نکته به خبرنگاران که «هدف ما، بازدارندگی از جنگ بود»، افزود برخی از تحلیلگران امنیتی و نظامی، نگران اقدام هجومی تهران در آخرین روزهای دوره ریاست جمهوری ترامپ علیه هر گونه هدف آمریكایی بودند اما واشنگتن موفق شد از تحقق این احتمال، جلوگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید